БНБ представи сребърна възпоменателна монета, посветена на Освобождението

20.02.2008 | 14:46
по статията работи: econ.bg
Монетата се пуска в обращение по съвместна инициатива на БНБ и на Общонационалния комитет за честванията на 130-годишнината от Освобождението на България от турско робство
БНБ представи сребърна възпоменателна монета, посветена на Освобождението

На официална церемония днес Българска народна банка /БНБ/ представи новата сребърна възпоменателна монета "130 години от Освобождението на България". На представянето присъстваха министърът на културата проф. Стефан Данаилов, управителят на националния трезор Иван Искров и историкът проф. д-р Георги Марков като консултант на художествения проект на монетата.

Монетата се пуска в обращение по съвместна инициатива на БНБ и на Общонационалния комитет за честванията на 130-годишнината от Освобождението на България от турско робство, който е под патронажа на президента Георги Първанов и под председателството на министъра на културата. Управителят на трезора Иван Искров подчерта, че участието на БНБ в честванията не е случайно. Националната банка е най-старата финансова публична институция в България и е създадена веднага след Освобождението с указ на комисаря на руския император в страната през месец януари 1878г. Това е близо три месеца преди създаването на най-висшия представителен орган на държавата - Народното събрание, и дори преди създаването на първите шест министерства. Поради тази причина централната банка взема участие в подходящото отразяване на върховете в националната ни история, изтъкна Искров.

Проф. Стефан Данаилов обясни, че министерството на културата винаги е било партньор на националната банка при отбелязването на бележити дати от българската история. Той изрази надежда, че БНБ ще продължи да емитира и занапред подобни възпоменателни монети.

Проф. д-р Георги Марков припомни, че това е седмата поред изсечена монета, посветена на Руско-турската освободителна война и че за него тя е най-хубавата, защото лично е участвал в създаването й. "Това е монета - паметен знак на нашата признателност, тъй като преди 130 години, след петвековно отсъствие България беше върната отново на политическата карта на Европа и тогава бяха налети основите на новата българска държава. Независимо от смяната на епохи и идеологии тази държава продължава да съществува и днес и затова трябва да отдадем подобаващата почит на загиналите руски войници и офицери, загинали по нашите земи", допълни професорът.

Възпоменателната сребърна монета е с номинална стойност 10 лева и тираж 10 000 броя. Тя е изработена от сребро, проба 925/1000. Теглото й е 23.33 г, а диаметърът - 38.61 мм.

На лицевата страна на монетата във вътрешния кръг е изобразена емблемата на БНБ с годината 1879, изписана върху лентата. Околовръст по външния пръстен са изписани "Българска народна банка", номинална стойност "10 лева" и годината на емисията – "2008".

На обратната страна на монетата във вътрешния кръг са изобразени две фигури: на руски войн и български опълченец от паметника на връх Шипка. Изображенията символизират преклонението пред паметта на загиналите в Руско-турската освободителна война. Над тях е изписана годината "1878”. Околовръст по външния пръстен е изписан текстът: “130 години от Освобождението” и е изобразен венец с надпис върху лентата “Вечна слава на героите”.

Автори на художествения проект са Елена Тодорова и Иван Тодоров. Цената, на която монетата ще бъде продавана на касите на БНБ, е 44 лева с ДДС. Тя ще бъде пусната в обращение от утре, 21 февруари.

В края на официалната церемония проф. Стефан данаилов подари на управителя на националния трезор плакет с уголемено копие на възпоменателната монета.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...