Бюджетът на БНБ за 2016 г. е увеличен с 2,6% или с 2,952 млн. лв. спрямо разчетите за предходната година. Това е комбиниран резултат от динамиката на средствата по основни показатели на бюджета, посочват от централната банка.
Сред тях са еднократен разход в размер на 5 млн. лв. за организиране и провеждане на външен преглед на качеството на активите на банките и стрес тест на банковата система; увеличение на средствата за персонала в размер на 3,4 млн. лв. с цел осигуряване изпълнението на приоритетни задачи, включител но: поетите ангажименти за реформиране и развитие на банковия надзор; възложените на БНБ правомощия по Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници като орган за преструктуриране на банки. Също така и изискванията на Закона за БНБ за постигане на съответствие между средните възнаграждения на служителите на БНБ и възнагражденията за сходни функции в други банки в страната.
От БНБ отчитат намаление на разходите за производство на нови банкноти в размер на 4 млн. лв. в резултат едновременно на планираното по-малко количество банкноти за производство и на постигнатите по-ниски разходи за производство на български банкноти след създаването на съвместно дружество между „Печатница на БНБ“ АД и FrançoisCharles Oberthur International SA. Планираните разходи за инвестиции ще бъдат намалени в рамер на 422 000 лв.
Очакваните приходи и разходи, необходими за изпълнението на основните функции на банката, са планирани въз основа на анализ, включващ редица допускания и прогнози, на тенденциите в международната конюнктура и международните финансови пазари, развитието на българската икономика и очакваните ефекти върху баланса на БНБ, отбелязват от Централната банка.
Банката изпълнява своите задачи в пазарна среда, която понастоящем се формира под влияние на по-бавния икономически растеж в ЕС и еврозоната, където динамиката на инфлацията остава много под целта на ЕЦБ. Допълнителните монетарни стимули чрез директни покупки на дългови ценни книжа в еврозоната, имащи за цел преодоляване на дефлационния натиск, засилиха допълнително търсенето на държавни и други ценни книжа с най-нисък кредитен риск, в които БНБ инвестира валутните резерви, поради което пазарната им доходност достигна много ниски и дори отрицателни стойности.
Поради ангажимента на ЕЦБ за запазване на сегашните исторически най-ниски лихвени нива за продължителен период от време в прогнозата за бюджета е вграден сценарий, при който през 2016 г. пазарната доходност на активите на БНБ се запазва на нива, приблизително равни на тези в края на 2015 г. В резултат от неблагоприятната пазарна среда общата доходност от инвестиции се очаква да бъде значително по-ниска от средно реализираната от БНБ през последните години.
Фискалната позиция на правителството на Република България ще продължи да бъде важен фактор за динамиката в баланса на БНБ, като върху средногодишния размер на правителствените депозити при Централната банка ще оказват влияние редица фактори, сред които възможното емитиране на нов публичен дълг на международните капиталови пазари.
Приетият от Управителния съвет бюджет за 2016 г. е разчетен така, че банката да разполага с необходимите ресурси, за да може да реагира своевременно в зависимост от условията на външната и вътрешната финансова и икономическа среда.
Заедно с бюджета на БНБ за 2016 г. е представено и очакваното изпълнение на бюджета на Банката за 2015 г., което предвижда значителни икономии главно в частта на инвестиционните разходи. По-ниското усвояване на утвърдените средства се дължи главно на цялостния преглед на разходите на Банката, иницииран от новото є ръководство, с цел тяхното приоритизиране и оптимизиране. Наред с другото, това е също така адекватна реакция на сложната пазарна среда, в условията на която Банката формира финансови- те си приходи. В резултат на този подход очакваното годишно съотношение между приходите и разходите, остатъкът от което позволява разпределение в полза на държавния бюджет при спазване на условията от Закона за БНБ, остава положително.