Настоящето Народно събрание няма бъдеще. Това заяви председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев по време на пресконференция.
От организацията настояват за разпускане на парламента в срок до една година и нови парламентарни избори, които да се проведат заедно с изборите за членове на Европейския парламент догодина.
Дотогава обаче НС трябва да промени Изборния кодекс - да се премине от пропорционална към мажоритарна избирателна система, и да изготви проект на нова Конституция заедно с гражданското общество.
От БСК искат още до формирането на Ново събрание в кабинета да не се включват политически оцветени министри и зам.-министри, а експерти, подкрепени от гражданското общество.
Според Сашо Дончев от БСК функциите на парламента трябва да се ограничат. Не е нужно депутатите да заседават всеки ден, те могат да имат сесии. От камарата смятат, че е удачно и съдиите, особено районните, да се избират директно от гражданите.
БСК излезе с няколко настоявания към правителството и парламента.
Според тях трябва да се прекрати бюджетното финансиране на всички партии. Политическите формации да се издържат с членска вноска като работодателските, настоя Данев.
От БСК искат да се определят краткосрочни задачи и стратегия за развитие на икономиката. Според тях трябва да се направи пътна карта относно целите за развитие и да има точни индикатори, които да измерват дали целите са постигнати или не.
Правителството да се въздържа от популистки решения като задържането на цени и финансирането на губещи предприятия. Вместо това трябва да се създадат условия за временна заетост, особено за младите хора.
От 1 април 2014 г. администрацията да защити съществуването на всеки регулаторен режим и всички незащитени режими да бъдат отменени. Според БСК тези режими в момента оказват натиск върху бизнеса.
Камарата иска още с акт на МС да се забрани администрацията да събира такси, глоби и други плащания, непредвидени изрично в закон. В момента, например, за да ви проверят басейна, трябва да платите такса, обясни Данев.
Работодателите настояват още да се премахнат минималните прагове за възнаграждения. Според тях това ще увеличи конкуренцията.
Да се установи поносим размер на съдебните такси, като се определи горна граница и поетапно плащане - 20% от таксата при завеждането на дело, а цялата такса да се плаща след делото от загубилата страна. Според БСК в момента малкият и средният бизнес е почти лишен от достъп до правораздаване заради високи такси.
От камарата искат да се въведат арбитражни клаузи в договорите за обществени поръчки.
Сред останалите неща, за които настоява БСК, са промени за стабилизиране на електроенергийната система и етапно либерализиране на енергийния пазар, ограничаване на контрабандата и сивия сектор,
намаляване на регулаторните режими, “разграждане” на изкуствено създадените монополи.