Някой от най-висшите търговски банкери в Европа се обявиха против отрицателния лихвен процент и предупредиха Европейската централна банка (ЕЦБ) за опасностите, на които тази политика излага платежните им баланси, само часове преди втората среща на ръководния борд на финансовата институция, предаде Financial Times. Консенсусното мнение във финансовите среди е, че по-късно днес ръководителите на ЕЦБ ще намалят още повече основния лихвен процент по депозитите на търговските банки с 10 базисни пункта до -0,4% и че най-вероятно управляваната от Марио Драги институция ще увеличи програмата за количествени улеснения, чрез която инжектира новонапечатани пари в икономиките от еврозоната, срещу които придобива най-вече държавни ценни книжа на вторичните пазари.
Представителите на банковия сектор изтъкват, че политиката за редуциране на лихвените проценти по депозитите, които търговските банки плащат на ЕЦБ, за да съхраняват пари при нея, оказват „инвалидизиращ“ ефект върху печалбите им, който може да бъде прехвърлен върху потребителите им. Към това те допълват, че финансовата стабилност в някои части на еврозоната вече е изключително крехка. Нещо повече, поредното редуциране на лихвения процент по депозитите може да спомогне за надуването на още балони, да навреди на икономическия растеж и да създаде „социално неравенство“, тъй като ощетява спестяващите, коментира главният изпълнителен директор на австрийската Erste Bank Андреас Трайхл.
Подобно гледище споделят и други негови колеги. Според финансовият директор на испанската Santander печалбите на банките ще поемат изключително тежък удар, ако лихвеният процент по депозитите бъде свален отново, а главният изпълнителен директор на UBS Серджио Ермоти коментира, че отрицателният лихвен процент на централната банка може да подтикне търговските банки да увеличат кредитирането към все по-рискови проекти, тъй като „не знаят какво да правят с депозитите“.
Представителите на банковия сектор изтъкват, че доказателства за негативното въздействие от отрицателните лихвени проценти ще могат да бъдат представени още към средата на април, когато ще бъдат публикувани резултатите от въздействието на политиките на ЕЦБ върху финансовите институции от Европейската банкова федерация.
Дори и ЕЦБ да редуцира лихвения процент по депозитите до -0,4%, той все пак ще е по-висиок от лихвения процент по депозитите на търговските банки в Швейцария, където беше понижен до -0,75%, но въпреки това ще бъде постигната рекордно ниска стойност за еврозоната.
От централната банка посочиха, че обмислят варианти за предпазване на банките от някои ефекти от негативните лихвени проценти. Вице-президентът на ЕЦБ Витор Констансио изтъкна през миналия месец, че финансовата институция може да последва примера на Bank of Japan и да въведе различни лихвени проценти за различните видове депозити, което ще позволи някои от тях да не бъдат облагани с отрцителна лихва, при която търговските банки плащат на централната банка, за да съхраняват парите си в нея. Въпреки това подобен ход може да изкриви самата същност на идеята за въвеждане на отрицателен лихвен процент, чиято цел е да стимулира търговските банки да увеличат кредитирането.
Въпреки това Трайхл, който е най-големият ветеран на поста главен изпълнителен директор на голяма банка в Европа измежду колегите си, коментира, че ЕЦБ е достигнала „предела“ на възможностите си след години на ултра-разхлабена парична политика, която не е постигнала поставените ѝ цели.