Банките в Европейския съюз са намалили активите си с 817 млрд. евро от края на 2011 г., в опит да избегнат рисковите инвестиции. Това показва доклад на Европейския банков орган (ЕБО), цитиран от агенция „Блумбърг“. Коефициентът за капиталова адекватност Tier 1, измерващ колко добре финансовите институции могат да поемат загубите, е нараснал до 11,7%.
Банките по света са увеличили капитала си с около 500 млрд. долара общо вследствие на финансовата криза и колапса на Lehmon Brothers преди пет години. Сега те са все по-близо до изпълняване на тежките капиталови изисквания, познати като „Базел 3“.
Докладът на ЕБО показва в детайли колко капиталови резерви имат банките и в какво те инвестират.
Притежанията на суверенен дълг, емитиран от страни членки на ЕС, остават стабилни в размер на 1,7 трлн. евро. Финансовите институции продадоха 9,3% от държавните си облигации през 2011 г., след което увеличиха притежанията си с 9,5%.
Дания е страната с най-висок коефициент на капиталова адекватност Tier 1 в размер на 17,2%. Словения пък регистрира най-ниската стойност-8%.
Рисковите активи на Deutsche Bank са намалели с 20 млрд. евро до 314,3 млрд. евро, а британската Barclays регистрира спад до 452 млрд. евро от 474 млрд. евро.
Европейската централна банка (ЕЦБ) ще извърши цялостна оценка на балансовите отчети на банките, като подготовка за пълноценното поемане на функциите по надзора. Председателят Марио Драги заяви, че няма да се поколебае да фалира банките, ако те се провалят.