Страните от Европейския съюз (ЕС) и европейските институции решиха, че държавите вече няма да компенсират загубите на ликвидираните банки. Страните вече няма да плащат за преструктурирането им, за да не се обременяват националните бюджети с непосилни разходи, информира БНР.
Според постигнатия компромис тежестта на загубите ще бъде понесена от акционерите и големите вложители, които имат депозити, над гарантираните в ЕС 100 000 евро. Новият режим ще влезе в сила от 1 януари 2016 г.
Единният оздравителен механизъм е топ приоритет за срещата на върха на 19 и 20 декември. Ако бъде одобрен, планът на еврокомисаря за вътрешен пазар и услуги Мишел Барние ще създаде централен орган и фонд, който ще се финансира чрез облагане на банките.
Най-голямата критика за единния оздравителен механизъм идва от Германия. Властите в страната смятат, че той отива отвъд правомощията на учредителните договори. Според Европейската централна банка (ЕЦБ) оздравителният механизъм е жизнено важен за разкъсване на връзката между правителствата и банките, която значително засили дълговата криза в еврозоната.
Според плана единният оздравителен механизъм ще поеме големите банки в региона с трансгранични операции, а малките финансови институции ще останат под контрола на националните регулатори.