Тенденцията за намаляване на лихвите върху срочните депозити, която започна през лятото, се запазва и в началото на есенния сезон. През септември у нас доходността от влоговете продължи да спада, като само няколко банки подобриха офертите си минимално. Това сочи анализ на финансовия портал „Моите пари“ за деветия месец от годината.
Данните показват, че през септември месец лихвите за три-месечните депозити в лева са били средно в размер на 1,58%, което регистрира понижение от 0,2% в сравнение с предходния месец. От друга страна при тези в евро средното равнище на лихвените проценти бележи увеличение от 1,61 на сто през август до 1,71 на сто през септември.
Изчисленията сочат, че промените по отношение на потребителските кредити не са били особено сериозни през септември. Въпреки това част от финансовите институции в България са предложили по-изгодни оферти на своите клиенти, като са намалили размера на лихвите по потребителските заеми в порядъка на 1 до 2 процентни пункта.
Така средното ниво на лихвите по тези кредити в лева за септември е в порядъка на 14,77%, при 14,80% през август. При тези в евро също се наблюдава намаление до 13,54 на сто за осмия месец на годината до 13,50 на сто за следващия.
По отношение на жилищните кредити намаляващата тенденция се запазва. При тях се има леко свиване на лихвите в лева от 7,38% за август до 7,36% за септември. При тези в евро намалението е по-голямо – от 7,48 на сто през осмия месец на годината до 7,44 на сто през следващия.
При кредитните карти не са регистрирани особени промени. Според данните на анализа по отношение на тези продукти повечето банки остават пасивни.
Единствено по-големите финансови институции у нас се стремят да предлагат по-изгодни оферти на клиентите си, като използват промоции, свързани с намаляване на лихвите при теглене на суми или при пазаруване с тях. Освен това някои от банките са намалили таксата при теглене на суми от банкомат на институцията, която е издала съответната карта.