През летния сезон лихвите на банките у нас се „стопиха“. Повечето финансови институции са прибегнали към промени по срочните си депозити и по спестовните сметки през последните месеци. 10 от общо 12 банки са продължили да намаляват процента на лихвите по срочните си депозити, показват данните от анализ на финансовия портал „Моите пари“.
След влизането в сила на измененията в Закона за потребителския кредит в края на юли месец, голяма част от банките у нас направиха доста нововъведения. Месец по-късно обаче те останаха сравнително пасивни. Така през август почти не е имало промени по отношение на условията по потребителските кредити. Лихвите по тези заеми са запазили своята средна стойност в рамките на 14,21% още от юли.
По отношение на жилищните кредити се наблюдава лека промяна. При тях средната стойност на лихвите през август е намаляла с 12 на сто до 7,38% при заеми в лева. В евро намалението е в порядъка на 9 на сто до 7,48%.
Същата тенденция по отношение на средната стойност на лихвите се запазва и при три-месечните депозити. През осмия месец на годината те са достигнали дял от 1,60% в лева, докато през юли са били в рамките на 1,77%. За разглеждания период стойността на лихвите в евро е средно 1,61 на сто.
Данните показват, че през летните месеци доходът от спестовните сметки продължава да пада. Намалението там е между 10 и 50 процентни пункта.
Преди време проучване показа, че близо един от десет бързи заема у нас не се връща. Според работещите в сектора невърнатите кредити носят загуби от несъбрани приходи от 30 на сто. Въпреки това те са оптимистично настроени и смятат, че когато пазарът в България се развие, те ще паднат наполовина. Стойността на бързите заеми в България е на приблизително същото ниво като това на останалите 6 бивши социалистически държави от Централна и Източна Европа.