Всяка банка ще изготвя план за възстановяване в случай на финансови затруднения. Това предвиждат промени в Закона за кредитните институции, които депутатите приеха на второ четене. Вносител на законопроекта е Министерски съвет.
В плана трябва да са включени действия и мерки, които банката може да предприеме за възстановяване на финансовото си състояние при възникване на финансови затруднения. Документът ще се изпраща на БНБ, която може да издаде обоснована препоръка за неговата промяна, предвиждат част от промените.
Депутатите гласуваха още финансовата институция да изготвя план за контролирано преструктуриране на всяка банка, лицензирана в България. Той може да бъде приложен, ако трезорът изпадне във финансови затруднения.
Въпросните планове за преструктуриране ще се актуализират периодично и ще отчитат влиянието, което би имала несъстоятелността на конкретната банка във връзка с нейния пазарен дял, бизнесмодел или взаимовръзката й с другите участници върху финансовите пазари като цяло, с другите банки и условията за тяхното финансиране, информира БТА.
Освен това промените предвиждат банките да предоставят на БНБ в съответствие с принципа на пропорционалност информацията, необходима за изготвянето на надеждни планове, които съдържат варианти за преструктуриране на съответната банка.
Измененията включват и изискването институциите, извършващи обмяна на валута в брой или сделки, свързани с финансови инструменти, да се регистрират само в Националната агенция за приходите (НАП) като обменни бюра. Тези институции ще се лицензират от Комисията за финансов надзор като инвестиционни посредници и няма да подлежат на регистрация в БНБ.
Дружествата, предоставящи заеми със собствени средства или извършващи финансов лизинг, гаранционни сделки, придобиване на вземания по кредити и друга форма на финансиране или придобиващи участия в банки или в други финансови институции, ще продължават да се регистрират в БНБ.