Плановете за надзор на европейския финансов сектор са „разводнени малко повече от необходимото”, сподели председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, цитиран от EUobserver.
„Надявам се Европейският парламент да внесе баланс в мерките в тази област в следващата преговорна фаза”, коментира Барозу.
По-рано през този месец европейските финансови министри се съгласиха да бъдат създадени нови три надзорни органа в европейската финансова система – надзорно тяло по банковото дело, надзорно тяло за застрахователния сектор и надзорно тяло по борсите и ценните книжа под общото наименование Европейската система за финансов надзор (ЕСФН), както и Европейски борд за оценка на системния риск (ЕБСР). Но страховете, че новите органи могат да навлязат в правомощията на националния суверенитет доведоха до включване на редица компромиси, които ефективно дават право на вето на всяка страна-членка по някое тяхно решение при определени обстоятелства.
Веднага след приключване на срещата на европейските финансови министри преди две седмици, четирите най-големи политически групи в ЕП излязоха с изявление, че реформата във финансовата система „върви в грешна посока”. Партиите заявиха, че с помощта на Лисабонския договор ЕП ще изиграе необходимата роля, за да се поправят нещата. За целта Комисията по икономическите и финансовите въпроси към ЕП ще завърши проектопредложенията си до 5 февруари, а до 4 март членовете й ще предлагат поправки.