Снимка: Sxc.hu
Забелязва се феминизация на бедността в България, вследствие на ефектите от икономическата криза. Това каза Пламен Димитров - вицепрезидент на КНСБ, на конференция „Жените в условията на икономическа криза", предаде Агенция „Фокус".
Безработните жени в края на март представляват около 60% от регистрираните в бюрата по труда. Това доказва неравнопоставеността на жените в преходите на пазара на труда. „Работодателите предпочитат да наемат мъже. Така жените са готови да започнат работа при всякакви условия, и се превръщат в депо, захранващо икономиката в сянка. Една трета от регистрираните безработни жени са дългосрочно безработни", посочи Димитров.
Ефектите от кризата ще бъдат усетени в по-голяма степен от жените, защото те са заети в отрасли, които са най-силно засегнати от кризата. 64,8% от всички заети в областта на хотелите и ресторантите са жени. 85,3 % от всички заети в областта на производството на текстил и облекло са жени и те са намалели с 15 хиляди.
„В България жените са с по-високо образование, но шансовете им да си намерят работа по специалността са по-малки. За изминалата година с 16,2 % по-ниско е средното заплащане на жените от тази на мъжете", посочи Димитров.
Според прогнозите на Института за социални и синдикални изследвания - една трета от семействата живеят под прага на бедността. Очакванията на КНСБ са, че в следващите месеци българската икономика ще бъде изправена пред рязък спад и страната ни ще има бюджетен дефицит. Прогнозите на КНСБ са свързани с трайно нарастване на безработицата в размер на 10% още тази година.