Нараства безпокойството сред инвеститорите в българската Корпоративна търговска банка (КТБ).Така описва ситуацията около поставената под специален надзор финансова институция английското издание "Файненшъл таймс". В публикацията се припомня, че КТБ има задължения към притежатели на облигации в нея, чийто падеж беше на 8 август. Стойността на тези ценни книжа е рамките на 150 млн. долара.
В американската медия "Уолстрийт джърнъл" пък обсъждат притесненията на вложителите в КТБ, които все още нямат достъп до парите си. Посочва се, че именно това българското правителство и Българската народна банка (БНБ) са определили за свой приоритет.
В изданието "Дейли стар" пък коментират, че казусът с КТБ е "нещо, което започна като лесен за овладяване проблем, се превърна в политически цирк". Посочва се, че към момента вложителите и кредиторите в банката все още са в неведение какво ще се случва в следващите месеци.
"Тази грешка в управлението породи въпроса дали България има необходимата политическа зрелост, за да се стабилизира. Липсата на прозрачност е смайваща", пише в публикацията и се допълва"Политиците създадоха този проблем и те трябва да го оправят. За съжаление, това ще стане трудно заради факта, че през октомври предстоят предсрочни избори. Всичко свързано с банката се решава при закрити врати".
Според автора на статията, ако не се вземат решителни мерки, в очите на инвеститорите България ще престане да изглежда като сигурно място за инвестиции.
Припомняме, че по-рано тази седмица от централната банка и Министерство на финансите изпратиха писмо до Европейската комисия (ЕК) в отговор на задедини въпроси от страна на институцията по случая с КТБ. Посочената от ЕК възможност за евентуален частичен достъп до депозитите във финансовата институция "не е уредена съгласно действащото законодателство и не може да бъде осъществена без съответните законови промени", се казва в него.
От своя страна вложителите в КТБ обвиняват БНБ, че ги лъже за това кога ще бъде отворена поставената под специален надзор финансова институция и кога ще могат те да получат парите си. В началото на седмицата те организираха протест пред сградата на централната банка с искане финансовата институция да бъде незабавно отворена.