Европейските лидери дадоха своето одобрение на плановете за финансов надзор по време на вчерашната си среща (10.12.09), като в дискусията се фокусира още върху нестабилната позиция на гръцките публични финанси и икономическата рамка за развитие на ЕС през следващото десетилетие.
„Разбира се, промените в надзора на финансовата система показват как сме се поучили от горчивия си опит”, коментира шведският премиер Фредрик Райнфелд, цитиран от EUobserver.
Политическото споразумение на европейските лидери, което трябва да бъде съгласувано и с ЕП, предвижда създаването на четири нови надзорни тела - Европейски борд за оценка на системния риск (ЕБСР) и органи за контрол в областта на на банкирането, застрахователната дейност и ценните книжа под общото наименование Европейската система за финансов надзор (ЕСФН).
Лидерите дискутираха и икономическата рамка 2020, като ЕК официално ще оповести рамката в началото на следващата година. „Имаме нужда от нови източници на растеж”, заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.
Същевременно гръцкият премиер Георгиос Папандреу увери Европейския съвет, че правителството му ще вземе всички необходими мерки за овладяване на бюджетните проблеми на страната.
По отношение на предложението на френския президент Никола Саркози и британския премиер Гордън Браун за еднократен данък върху бонусите и премиите на банкерите, германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е „очарователно”. Все пак Меркел поизглади нещата и призна, че е редно банките да платят своя дял за справяне с кризата.