Без кариерни бонуси за висшите магистрати*

15.06.2012 | 11:02
по статията работи: Петър Чернев
Президентът наложи вето на промени в Закона за съдебната власт. То било наложено с ясни аргументи
Без кариерни бонуси за висшите магистрати*
Снимка: Булфото

Президентът Росен Плевнелиев връща за ново обсъждане в НС Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, приет на 7 юни 2012 г. Това става ясно тази сутрин от информация на прессекретариата на държавния глава.

С указ от вчера се налага вето на текстовете от закона, които предвиждат, че след изтичането на мандатите им членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС ще бъдат назначавани на позиция, по-висока от тази, която са заемали преди избирането им. Тези разпоредби от приетия закон предизвикаха остри обществени реакции.

По този повод се припомня, че независимостта на съдебната власт е конституционен принцип. Една от гаранциите за тази независимост е правото й сама да назначава, понижава, премества и освобождава от длъжност съдиите, прокурорите и следователите. Приетите от парламента промени могат да се определят като намеса в дейността на съдебната власт от страна на законодателната. Това става ясно още от обосновката за взетото решение.

Президентът счита, че въведените с член 12 и 16 привилегии за настоящите изборни членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет не отговарят на обществените очаквания. Въпреки че държавният глава неведнъж през последните седмици е изразявал несъгласието си настоящият ВСС да номинира и избере следващия главен прокурор на Републиката, вето на този текст няма да бъде наложено.

„Аз съм против старият Висш съдебен съвет (ВСС) да избира новия главен прокурор, както и против това членовете му да си раздават бонуси". Това заяви тази сутрин в ефира на "Нова телевизия"  премиерът Бойко Борисов по повод приети от НС текстове от Закона за съдебната власт.

Той разкри още, че одобрените от депутатите изменения се различават от онези, които са минали през Министерския съвет. По този повод беше обяснено: "Ако президентът Плевнелиев наложи вето, ще внесем нови поправки".

Според новия закон съставът на следващото правителство на съдебната власт ще бъде избран чрез пряк вот. Ако обаче Еврокомисията настоява това да се случи още сега, то така щяло да стане.

Реакциите след решението на държавния глава не закъсняха:

Добре е, че има вето, но то не е достатъчно. Трябва да поздравим президента, че започна да действа като коректив на останалите власти. Така Екатерина Михайлова от "Синята коалиция" коментира пред журналисти в парламента върнатите от държавния глава текстове, информира БТА.

Според Меглена Кунева парламентарна квота във ВСС представлява политически картел. Това каза от своя страна бившият еврокомисар. Според нея парламентарно представените политически сили са предпочели да си мълчат, за да получат свой представител във ВСС.

"По повод ветото на президента за два от новите текстове, приети в Закона за съдебната власт, от ПГ на ГЕРБ смятаме, че има три варианта за решаване на проблема". Това заяви председателят на правната комисия и зам.-председател на парламентарната група Искра Фидосова, предаде БГНЕС.

Първият е да има извънредно атестиране на членовете на Висшия съдебен съвет  и на инспектората към съвета, за да се създаде равностойност с другите им колеги магистрати. Вторият е в НС да се придържат към сегашните промени, а третият- нещата да останат такива, каквито са в момента и членовете на тези два органа да останат без атестация общо за период за около 8-9 г., защото пропускат сроковете, определени без да са съобразени със спецификата на тяхната служебна ангажираност.

"Има и комбиниран вариант, но всичко това може да бъде обект на допълнително обсъждане с помощта на експерти", подчерта Фидосова. Тя допълни, че наистина има проблем и той трябва да бъде решен.

Управляващите ще се съобразят с решението на държавния глава.

ДПС ще подкрепи ветото на президента за промените в Закона за съдебната власт, тъй като има основание законът да бъде сериозно преразгледан. Това каза пред журналисти депутатът Четин Казак. Той обаче смята, че се търси повод законът да се върне, защото управляващите не искат да признаят, че има доста проблемни текстове и търсят разпоредби с популистки заряд, вместо да се съобразят със сериозните критики по другите текстове.

Президентът Росен Плевнелиев пък заяви, че е наложил вето на текстове с ясни аргументи, а не за да пречи на някого. Коментарът направи самият държавен глава пред българските журналисти в Белград, където участва в срещата на върха на страните от ПСЮИЕ.

Попитан чия е била инициативата за ветото - негова или на премиера, Плевнелиев каза, че инициативата за ветото е един обективен процес. Той допълни: "Като кандидат-президент бях много категоричен и обещах на българските граждани, че ветото не е инструмент за натиск, а, докато аз съм президент, е начин да се чуят допълнителни аргументи".

*Информацията е актуализирана в 18.45 ч.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...