Народен представител, напуснал или изключен от парламентарната си група, няма да може да бъде приеман за член на друга парламентарна група. Няма да могат да се сливат или разделят съществуващи парламентарни групи. Тези текстове бяха записани в новия правилник, по който ще работи 41-ото Народно събрание.
Депутати, които са изключени или са напуснали парламентарната си група, ще остават независими и няма да могат да се присъединяват към друга, реши мнозинството.
Предложения за такъв текст в новия правилника на парламента имаха "Синята коалиция" и "Атака". "За" гласуваха 157 депутати, против бяха 24, а 18 се въздържаха.
Преди гласуването Искра Фидосова, председател на временната комисия за правилника, каза, че ГЕРБ ще подкрепи такава разпоредба. В понеделник комисията беше отхвърлила този текст.
Мнозинството забрани да се образуват нови групи от независими депутати, да се сливат или разделят съществуващите групи, а ако депутат е изключен или напусне своята парламентарна фракция, той остава независим до края на мандата
Комисиите в Народното събрание (НС) ще бъдат 17, а не както преди 21, записаха още депутатите в Новия правилник за работата на парламента, предаде БГНЕС.
След бурни разисквания народните представители депутатите приеха предложението на РЗС комисията за контрол на ДАНС да се сформира на паритетен принцип. В нея ще участва по 1 народен представител от всяка парламентарна група, а председателството ще е на ротационен принцип, като ще се променя на всеки 2 парламентарни сесии, а председателят ще бъде от парламентарна група извън най-голямата.
Трудно се стигна до това решение, въпреки че от парламентарната група на ГЕРБ направиха компромис и се отказаха от първоначалната си идея комисията да бъде сформирана от десет депутати - пет от ГЕРБ и по един представител на останалите партии. Окончателното решение беше прието също и въпреки несъгласията на представителите на РЗС и Синята коалиция , които твърдо настояваха комисията да има постоянен председател, за да може да се носи отговорност за взетите решения. От ДПС останаха против всякакви предложения на мнозинството до края на дискусията.
„Ключовите критерии дали създаването на комисия за контрол на ДАНС или комисия за контрол от мнозинството е постигането или не на паритет между управляващи и опозиция", заяви от трибуната на парламента депутата от ДПС Лютви Местан.
Днес бяха гласувани 17-те постоянни комисии, като имената и предмета на дейност на част от тях бяха променени.