Без такси за предварително погасяване на заемите

03.02.2014 | 10:20
по статията работи: Георги Георгиев
Нови законови промени целят да повишат прозрачността и да защитят интересите на клиентите
Без такси за предварително погасяване на заемите

Нови мерки за регулация на отношенията между банки и потребители ще доведат до отпадането на таксите за предварително погасяване и управление на кредите. Това заяви пред bTV председателят на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев.

По думите му целта на законовите промени е регулация на процеса, без да се нарушават пазарните функции. Идеята е да се повиши прозрачността и интересът на клиента да бъде по-добре защитен. Според Цонев промените се приемали радушно и от депутати, и от общество, и от медии.

Проблемното поле с ипотеките ще се решава чрез приетата наскоро Директива за ипотечния кредит, според която банките са длъжни да предоставят на кредитополучателите и двете възможности: ипотеката да удовлетворява банката при предсрочно изискуем кредит и да е ясно с какво отговаря длъжникът.

„Важното е, че кредитополучателят ще може да избира. Второ - ще му е ясно всичко, което следва по този договор, от първия до последния ден. Третото нещо, което е важно - ако той реши да смени банката или да погаси предсрочно кредита си, няма да дължи наказателни лихви.”, обясни депутатът от ДПС.

Ще се допуска и изключение, ако потребителят реши да погаси предсрочно кредита си в първата година, ще трябва да разплати разноските на банката, които обаче ще са ограничи до 1%.

Законовите промени предвиждат и премахването на таксата „управление на кредита”, тъй като е едно от двете основни неща по дефиниция, които банките правят – управление на депозити и на кредити. „Като отидеш в ресторант, не ти вземат такса за готвене. Махаме този разход за клиента. При банките всичко е калкулирано в лихвата, не бива да се взема извън нея”, даде за пример Цонев.

Определянето на т. нар. „плаваща лихва”, което досега се извършваше от банките, вече ще стъпва на общоприетите пазарни индекси (SOFIBOR, EURIBOR, LIBOR и други). Това според Цонев ще премахне практиката банките да променят лихвите по кредитите без знанието на клиента.

Бързите кредити ще бъдат цялостно регулирани с подготвян в момента проектозакон, но с промените в Закона за потребителския кредит вече се прави „една малка стъпка”, по думите на депутата от ДПС. Ще се регулират фирмите с лицензионен режим, с изискване за прозрачност и произход на капитала. „Не са рестрикции, а изисквания към тези, които са на пазара”, поясни Цонев.

„Мислим да им премахнем всички наказателни лихви и такси върху просрочените кредити”, каза той, като уточни, че за различните кредити ще се подхожда по конкретен начин: „Ако премахнем наказателната лихва, на клиента ще му бъде ясно колко трябва да върне и че ако не го върне този кредит, той няма да нарасне лавинообразно – за един кредит от 300 лева да му се наложи да си продава апартамента”.

По въпроса за плоския данък, за чието отпадане продължават да настояват от БСП, Цонев изрази своята и на партията си позиция – отмяна не стои на дневен ред и поле за преговори там няма. Според него стъпките за въвеждане на скала на облагане не водят до необходимия ресурс за подпомагане на семействата. В ДПС обаче са подкрепили идеята на КНСБ да бъде възстановяван данъкът на хората с най-ниски доходи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....