Бизнесът в България няма доверие на съвместните проекти

28.04.2011 | 17:33
по статията работи:
Едва 3% от фирмите у нас прилагат синергийния подход, а само 7 на сто участват в клъстъри
Бизнесът в България няма доверие  на съвместните проекти

Липсата на доверие и неразбирането на ползата от съвместните действия пречат на българските предприемачи да развиват своя бизнес. Това е изводът на участниците в кръгла маса за синергията и конкурентоспособността на българските предприятия в европейски контекст, която се проведе в Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив. На нея бе представено и проучване на българския бизнес по проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания".

Изследването е национално и обхваща 547 фирми, което е около 20% от всички частни предприятия в България, обясни проф. д-р Желка Генова, преподавател в Европейския колеж, организатор и съавтор на изследването. Данните за него са събрани чрез метода на т. нар. полустандартно интервю с висш ръководен персонал - собственици и мениджъри, добави тя.

Според проф. Генова целта на проекта е да се провери какво пречи на малките предприятия да бъдат конкурентноспособни на пазара.

Статистиката показва, че в България такива са 97% от регистрираните фирми, като 87 на сто от тях са с персонал до 9 души, а останалите - до 49, стана ясно на кръглата маса. Поединично всяка една от тях изпитва затруднения да организира маркетингови проучвания, да работи със собствени производствени мощности и да наема квалифициран персонал. Едновременно с това служителите на малките фирми масово нямат корпоративна култура.

Три са основните проблеми на проучените предприятия - структуриране на бизнеса, икономическата криза и неразбирането на понятието „синергия", както и на ползата от него за повишаване на ефективността и печалбата, посочи проф. Желка Генова.

"За наличие на ефект на синергизъм говорим тогава, когато резултатът от съвместната работа е по-голям от постигнатия от съставните части. Най-често това може да се обясни с намаляване себестойността на произвежданата продукция при увеличаване на обемите на производство, което води до по-големи печалби", подчерта доц. д-р Радка Илева от Института за икономически изследвания на БАН. И посъветва бизнеса да се възползва от най-често практикуваните синергийни инструменти - общи канали за дистрибуция, складови помещения и стратегии за маркетинг и реклама за стимулиране на продажбите.

За реализиране на инвестиционен синергизъм пък е препоръчително да има съвместно производство, използване на общо оборудване, суровини и материали, както и пренасяне на научни изследвания и технически нововъведения от един продукт на друг.

"Проблем пред конкурентноспособността на българските фирми е и непознаването на понятието „клъстър", подчерта Георги Георгиев, главен асистент във Факултета по икономически и социални науки в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Според него едва 7% от регистрираните компании, предимно в сферата на туризма, тежката промишленост и транспорта, разчитат и успешно прилагат клъстърния подход като част от синергийните дейности. Останалите фирми, особено в строителството и селското стопанство, нямат интерес към съвместни дейности и проекти.

Догодина, в рамките на следващия етап от проекта: „Синергия и конкурентоспособност на българските предприятия в европейски контекст", ще бъдат проучени конкретни примери на сътрудничество, неизползвани възможности и стратегии за успешен бизнес.

"На базата на получените резултати ще изготвим предложения за разработване на национални политики за насърчаване синергизма и конкурентоспособността", каза проф. Желка Генова.

Проектът за изследване на българската икономика стартира през януари миналата година със средства от Фонд "Научни изследвания". Партньори по него са Европейския колеж по икономика и управление, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" и Иститутът за икономически изследвания на БАН.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...