Бизнесът иска спешна програма за компенсации заради високите цени на тока на свободния пазар

17.07.2024 | 09:20
по статията работи: econ.bg
През изминалите няколко години индустрията в страната претърпя енергийна криза с високи цени на електроенергията и природния газ
Бизнесът иска спешна програма за компенсации заради високите цени на тока на свободния пазар
Снимка: 3e-news.net

Високите цени на електроенергията накараха работодателите да поискат държавата да предприеме защитни мерки. За да бъде подкрепена българската икономика и запазена българската индустрия е наложително да бъде приета от Министерски съвет Програма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти.

Затова настояват от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). Оттам допълват, че „цените на електроенергията сред най-високите в Европейския съюз са пагубни за конкурентоспособността на българските икономика и индустрия както в рамките на ЕС, така и на трети пазари.

През изминалите няколко години индустрията в страната претърпя енергийна криза с високи цени на електроенергията и природния газ. Конкурентоспособността ѝ е подложена на допълнителен натиск от обстоятелството, че България е външна граница на Европейския съюз. Промишлеността в страната оцеля благодарение на компенсациите за цените на електрическата енергия, покриващи разликите между пазарната цена и стойността от 200 лв./MWh.

Ето и цялото тяхно становище:

На пазарния сегмент „ден-напред“ постигнатата цена на електрическата енергия за ден на доставка 15 юли 2024 г. е 373,82 лв./MWh! Това е най-високата цена от началото на месеца. Самият месец юли е най-скъпият от началото на годината със средна цена за периода 1-15 юли от 249,15 лв./MWh! За сравнение, следващият най-скъп месец през настоящата година е м. юни с цена от 191,52 лв./MWh.

За първата половина на месеца България е с четвъртата най-висока цена в Европейския съюз! Понастоящем по-скъпа е електроенергията само в Унгария (272,24 лв./MWh), Румъния (266,99 лв./MWh) и Гърция (251,25 лв./MWh). Цената в България е 2 пъти по-висока от тази в Чехия, 2,1 пъти по-висока от тази в Германия, 2,2 пъти по-висока от тази в Нидерландия, 2,3 пъти по-висока от тази в Австрия и 3,2 пъти по-висока от тази във Франция!

Разлики на цените в пъти са пагубни за цялата икономика на България!

В допълнение, вечерните часове са изключително скъпи с цени в диапазона 600 – 1000 лв./MWh, a за 15 юли надхвърлят 1100 лв./MWh! Това са равнища, невиждани от енергийната криза през 2022 г.

Причините за тази конюнктура могат да се търсят в съчетание от фактори:

Дефицит на електроенергия на някои от регионалните пазари (Унгария, Румъния);

Намалени междусистемни преносни капацитети между страните в Югоизточна Европа;

Износ на значителни количества електроенергия от региона към Украйна;

Високи температури и недостиг на воден ресурс в региона;

Непланов престой на АЕЦ „Козлодуй“, макар че включването на 6-и енергоблок засега не оказва положителен ценови ефект.

Тези фактори са извън контрола на пазарните участници, особено на потребителите. Въпреки това българският бизнес за пореден път е принуден да заплаща колосални цени на електрическата енергия и то в условия на спад на поръчките, 17 поредни месеца срив в промишленото производство и общо забавяне на икономическия ръст. Тези събития се развиват на фона на проблеми с бюджетния дефицит и рискуват да подхранят нови инфлационни процеси.

Цени на електроенергията сред най-високите в Европейския съюз са пагубни за конкурентоспособността на българските икономика и индустрия както в рамките на ЕС, така и на трети пазари. През изминалите няколко години индустрията в страната претърпя енергийна криза с високи цени на електроенергията и природния газ. Конкурентоспособността ѝ е подложена на допълнителен натиск от обстоятелството, че България е външна граница на Европейския съюз. Промишлеността в страната оцеля благодарение на компенсациите за цените на електрическата енергия, покриващи разликите между пазарната цена и стойността от 200 лв./MWh.

За да бъде подкрепена българската икономика и запазена българската индустрия е наложително да бъде приета от Министерски съвет Програма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти, съобразно разпоредбите на §3, ал. 14 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. и чл. 36б, ал. 1, т. 4 от Закона за енергетиката.

Възобновяването на компенсаторния механизъм е единственият начин за запазване на конкурентоспособността на предприятията спрямо основните им конкуренти и пазари в Европейския съюз, където цената на електроенергията е между 2 и 3 пъти по-ниска от българската. Обръщаме внимание, че има драматичен спад в поръчките за голяма част от българските заводи, работещи за износ.

На този фон бихме искали да изразим и възмущението си от обстоятелството, че има производители, които при условия на дефицит и високи цени в регионален мащаб, не натоварват допълнителни мощности.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....