Бизнесът не усеща мерките за подобряване на икономическата среда

06.08.2013 | 13:10
по статията работи: Теодора Пенева
Фирмите одобряват единствено част от мерките срещу младежката безработица
Бизнесът не усеща мерките за подобряване на икономическата среда

Това, от което има нужда бизнесът, е предвидимост на средата в икономически план, става ясно от обобщените резултати от анкетата на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) сред членовете ѝ. Проучването е проведено в края на юли 2013 г. Негов основен предмет е отражението на актуалната обстановка в страната върху бизнеса.

Липсата на предвидимост като цяло оставя негативен отпечатък, споделят анкетираните. Част от опасенията им с, че политическата нестабилност крие големи рискове, намалява доверието на чуждестранните бизнес партньори и те са по-склонни да забавят конкретни свои проекти.

По отношение на съкращаването на сроковете за възстановяване на данък добавена стойност (ДДС) близо една трета от фирмите (31%) заявяват, че са забелязали положителна промяна. Според по-голямата част от тях обаче (64%) данъкът не се връща в по-кратки срокове. Някои дори посочват, че времето за възстановяване на ДДС всъщност се е увеличило. Част от фирмите все още не могат да преценят.

Запитани за резултатите от мерките за облекчаване условията за кредитиране на бизнеса, почти всички от запитаните (93%) отговарят, че в тази посока няма подобрение. 5% от членовете на БТПП все пак считат, че условията за взимане на заем са се подобрили, а 2% не са отговорили на въпроса.

Сред фирмите преобладава неодобрение по отношение на идеите за вдигане на максималния осигурителен доход от 2200 лева на 3100 лева. 69 на сто от анкетираните не са съгласни с това решение, тъй като това според тях би увеличило осигурителната тежест. Някои застъпват мнението, че на този етап вдигането на прага е прибързана стъпка, която ще стимулира нарастването на „сивия“ сектор у нас. Друго широко разпространено опасение е, че хората, които са се осигурявали на висок доход, няма да получат адекватно висока пенсия.

Голяма част от представителите на бизнеса смятат, че ползите от такава мярка биха били обозрими в дългосрочен план.

Фирмите като цяло одобряват решението държавата да субсидира наетите лица при назначаване на първи трудов договор като част от мерките за борба с младежката безработица. 55% от запитаните са съгласни с мярката, а 24% застъпват противоположната позиция.

Очакванията на бизнеса от институциите са най-вече за по-активна работа на Националната агенция за приходите (НАП) и всички контролни органи. Фирмите поставят акцент върху работата на службите на Агенция „Митници“ (АМ), „които очевидно не се справят с очакванията за осигуряване на по-висока събираемост на приходите и пресичане на нелоялната конкуренция в България.“

Бизнесът очаква диалог с държавата и приемане и прилагане на пакет от мерки за стабилизация и подобряване на бизнес климата. Деловите среди се нуждаят от предвидимост в икономически план, подобряване на работата на администрацията, намаляване на бюрокрацията и корупцията, обобщават от БТПП.

Продължават да са актуални необходимостта от облекчаване на регулаторните режими, както и за промяна на таксите, събирани от институциите, също за своевременно изплащане на задълженията към фирмите и за промени в Закона за обществени поръчки (ЗОП).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...