Близо 3 млн. души живеят в стари сгради

22.02.2011 | 13:54
по статията работи:
Санирането на тези сгради ще струва 4 млрд. евро. Обмислят данъчни облекчения за санираните
Близо 3 млн. души живеят в стари сгради

Над 1014 семейства спестяват 60 на сто от сметките си за ток заради санирането на жилищата си по пилотен проект в 50 сгради на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това съобщи ресорният министър Росен Плевнелиев на форума "Зелена икономика", предаде Агенция "Фокус". 4 млрд. евро са нужни за санирането на панелните жилища на близо 3 млн. българи.

У нас 700 000 семейства живеят в стари сгради, строени до 80-те години на миналия век. В около 18 700 от тях живеят около 2,7 млн. българи.

При 4 млрд. евро инвестирани в тези 700 000 апартамента, в които живеят 3 млн. българи, ние ще икономисаме 1600 мегавата по сметките на експертите, тоест ние икономисваме АЕЦ "Белене”, създаваме съвсем нова градска среда, съвсем нов начин на живот, удължаваме качеството на живот в големите градове на България, обясни министърът.

Впоследствие стана ясно, че МРРБ ще преговаря с други министерства за възможности за намаляване на данъчната ставка при саниране на жилищата. Според Плевнелиев няма логика да се увеличават данъците при инвестиции за мерки за енергийна ефективност, което на практика сега се получава.

През тази година ще започне санирането на 600 обекта в многофамилни сгради по пилотен проект на министерството, информира Дарик радио. По него ще могат да кандидатстват потенциалните "мениджъри” на бъдещата "милиардна програма" (ОП "Регионално развитие"), уточни министърът. Това могат да бъдат търговски банки, финансови институции, компании за комунални услуги и общини.

По оперативната програма "Регионално развитие" има чакащи проекти за финансиране на стойност над 200 млн. лв. за подобряване на енергийната ефективност в детски градини, училища, публични сгради. През юни по програмата ще бъде публикувана  схема за подобряване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради на стойност 78 млн. лв., информира БТА.

При саниране на жилищни сгради потреблението на електроенергия се намалява средно с 30 на сто, пък обобщи министърът на околната среда Нона Караджова. Възможно най-скоро ще спрат да се дават енергийни помощи за отопление с въглища, каза още Караджова и обясни, че това замърсява въздуха с фини прахови частици.

Страната ни е на много ниски нива на оползотворяване на отпадъците, особено на битовите и строителните. В същото време до 2020 г. България трябва да постигне минимум 50% рециклиране на битовите и 70% на строителните.

Маркус Репник, представител на Световната банка в България, заяви на форума, че България трябва да навакса, тя е държавата с най-ниския доход от глава на населението в ЕС, и използва най-неефективно енергията.

Има твърде много големи емисии на парникови газове. Швеция например има същите емисии парникови газове, но произвежда осем пъти по-висок БВП с тези емисии. България трябва да се води от три неща – мащаб, скорост и координация, като се фокусира върху области, които могат доведат до по-голяма енергийна ефективност, обясни експертът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.12   1375 г. – Българският монах Киприан е ръкоположен за митрополит на Киев и Литва. 1804 г. – Наполеон Бонапарт е коронован в катедралата Нотр Дам за император на...