Близо 70% от постъпилите 17 834 жалби в Комисията за защита на потребителите (КЗП) през 2013 г. са решени в полза на гражданите, съобщават от органа.
Оплакванията са свързани предимно с дефектна комуникационна и аудиовизуална техника, битови уреди и услуги, обувки и мебели. Потребителите са се оплаквали във ведомството и за качеството при предоставяне на туристически продукти.
През годината са забранени 243 вида опасни стоки с рискове за здравето и живота на потребителите. По-голямата част от тях са продукти, предназначени за деца като облекла с връзки или с дребни и лесно отделящи се елементи по тях, които могат да бъдат погълнати от детето и да доведат до задавяне и в по-тежки случаи до задушаване.
От КЗП са забранили и продажбата на няколко вида детски обувки, за които е било доказано, че не отговарят на изискванията за безопасност. Сред другите забранени продукти влизат запалки с необичаен вид, имитиращи стоки храни, лазерни показалки, електроуреди и др.
В туристическите обекти КЗП е извършила общо 8990 проверки и е съставила 1034 акта. Най-често констатираните нарушения в заведенията за хранене и развлечения са непоставяне на видно място на удостоверението за категоризация, липса на лист- и карт-меню с цени и грамажи и предоставяне на услуга в некатегоризиран обект. Регистрирани са заведения със заблуждаващи за посетителите надписи.
Установени нарушения в средствата за подслон и местата за настаняване включват необявяване цените на нощувките и другите предлагани услуги, неподдържане на регистър на настанените туристи и реализираните от тях нощувки и предоставяне на услуга в некатегоризиран обект.
Проверки в офисите на туроператори са установили липса на реквизити в договори, в предварителната информация за организирани пътувания и в издаваните ваучери, както и извършване на туроператорска и туристическа агентска дейност без удостоверение за регистрация. Временно от КЗП са затворили общо 169 туристически обекта, 148 от които са заведения за хранене.
От КЗП са извършили и 1456 проверки на търговци, предлагащи договори за продажба от разстояние, като са съставили 130 акта. Забранени са и 106 практики на некоректни търговци, които са нарушавали правата на потребителите.
През миналата година от комисията са анализирали и договорите и общите условия към тях на банкови и небанкови финансови институции, лизингодатели, застрахователи, топлофикации, електроразпределителни и електроснабдителни дружества, ВиК оператори и предприятия, предоставящи електронни съобщителни услуги. Разгледани са и договорите на търговци, предоставящи туристически и транспортни услуги и др.
При прегледа им са установени 478 неравноправни клаузи, като са дадени препоръки за отстраняването им. Повечето от търговците се съобразиха с тях, а срещу останалите са заведени 21 колективни иска за прогласяване на клаузите за нищожни.
Общият брой на извършените от КЗП инспекции през изминалата година е 35 397. За установените административни нарушения са съставени.
Припомняме, че вчера (11 март) отчет за дейността си публикува и Комисията за защита на конкуренцията. От него стана ясно, че антимонополният орган е наложил през миналата година санкции на стойност над 8,5 млн. лева.