Българската администрация работи с общо 128 стратегически документа, разпределени по министерства и ведомства. Това съобщи пред журналисти в сряда в МС вицепремиерът Даниела Бобева,
Справка с другите държави в ЕС показва, че България е абсолютен шампион – следващата по ред страна е с 56 стратегии, каза Бобева, цитирана от БТА.
Най-много стратегии има за социалната политика и заетостта, следвани от правосъдието и вътрешните работи и здравеопазването. Туризмът, транспортът и културата имат по един стратегически документ.
Редици закони изискват да се разработват стратегии, каза Бобева. Сега имаме 128 стратегии, но са нужни още 96, подчерта тя. Времевият хоризонт на тези документи е различен - само девет са със срок до 2014 година, повечето са до 2020 година, а някои са безсрочни.
Настоящето правителство за осем месеца е подготвило 28 стратегии.
Около 41 процента от стратегическите документи са по изискване на европейското законодателство, каза Бобева. Голям проблем на стратегическите документи е синхронизацията им и несъобразяването с подобни документи в другите сектори.
Най-фундаментален проблем обаче е отчитането - от действащите 128 отчет има само 12 стратегии. Много от тези документи нямат годишни планове за действие. Много от тях нямат финансова обосновка и пари за тях не са осигурени, затова много от тях са неработещи.
Когато стратегиите се пишат на национално ниво, не отразяват аспектите на регионално ниво, смята Бобева. Голяма част от тези документи са подготвени от външни консултанти, каза Бобева без да дава оценка дали това е добре или е с отрицателен ефект.
Съветът по административна реформа ще се заеме със стратегическото управление, съобщи Бобева. Ще бъде направен анализ и оценка на всички 128 стратегии, за да се види от кои няма необходимост и кои са изпълнени.
В страната има стратегия за борба с корупцията и организираната престъпност още от 2009 година, отговори Бобева на журналистически въпрос. Документът обаче не е отчитан, добави тя.