„Трябва да постигнем възможно най-много, за да реформираме икономиката и да изградим солидна основа за устойчиво развитие“. Това заяви вицепремиерът по икономическо развитие Даниела Бобева по време на 17-тата евроазиатска среща на върха в Истанбул, информират от правителствената пресслужба.
Тя подчерта, че резултатите са обнадеждаващи, тъй като в България е запазена макроикономическата стабилност като същевременно се запазва и най-ниското ниво на облагане в ЕС, най-ниско ниво на публичен дълг и по-малко от 2% бюджетен дефицит. Има и тенденция към намаляване на безработицата и увеличаване на социалната подкрепа за уязвимите слоеве от населението.
Според вицепремиера вторият фактор за устойчиво развитие е развитието на малките и средните предприятия (МСП). По думите ѝ обикновено правителствата се ангажират единствено с големите в бизнеса и оставят секторът на МСП на собствените си способности за оцеляване.
"Ние трябва да насърчим предприемаческия дух, да му осигурим подкрепа от правителството и от обществото", заяви Бобева, допълвайки, че тази подкрепа се изразява в строги правила срещу монополите и защита на конкуренцията, балансирана енергетика, ниски данъци и споделена отговорност за уязвимите между държавата, бизнеса и обществото.
Вицепремиерът обясни също така, че е нужна и коректна и отзивчива към нуждите на реалния сектор финансова система.
Като основополагащи фактори за икономиката на бъдещето Бобева акцентира върху иновациите и образованието. По думите и основните предизвикателства са високото ниво на необхванатите от образователната система деца, големият процент отпадащи от нея и сериозното количество ученици, които избират да следват в чужбина като в последствие стават емигранти.
„Недостатъчно доброто качество на образователната система и разминаването между образованието и търсенето на пазара на труда са предпоставки за ръст на безработицата“, смята вицепремиерът.
Според нея трансграничното сътрудничество в областта на образованието и науката изостава, но е положителна тенденцията да се увеличава броят на студентите от съседните държави.
Бобева коментира също така, че икономиката на бъдещето ще бъде създадена чрез ефективно и целево използване на публични и частни средства за образование.