Българската икономика се развива в правилната посока

21.01.2014 | 11:38
по статията работи: Елица Елефтерова
22 инвестиционни проекта ще влеят в икономиката ни 2,17 млрд. лв., заяви Даниела Бобева
Българската икономика се развива в правилната посока

Българската икономика се развива в правилната посока през последните години независимо, че различни правителства са осъществявали различни по характер реформи. Това заяви вицепремиерът Даниела Бобева по време на конференция в София.

По нейните България е запазила финансовата си стабилност и то във време на криза. Тя отбеляза, че сме запазили валутния борд, а за банковата стабилност не са използвани публични средства. В същото време страната ни продължава да поддържа ниски данъци, има ниска административна тежест, създава повече конкуренция и диалог с бизнеса.

Даниела Бобева обърна внимание, че съществуват и някои проблеми, чието решение се търси. Такива са намалените инвестиции.

Правителството води диалог с всички бизнес организации независимо от политическите им пристрастия, каза пък вицепремиерът, коментирайки писмото, изпратено от най-големите бизнес организации у нас – Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и  Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) до президента относно явните му предпочитания към Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

"Аз лично съм се срещала с 30 различни браншови организации и всички национално представени организации, международни бизнес асоциации и други. Във всички работни групи, които готвят законопроекти, са представени всички бизнес организации, включително и КРИБ. Повече от половината от нещата, които КРИБ искаше от правителството, са свършени или са на път да бъдат свършени ", коментира Бобева.

Инвестиционни проекти

От Българската агенция за инвестиции (БАИ) работят в момента по 22 инвестиционни проекта, които ще влеят в икономиката ни 2,17 млрд. лв., обяви още Даниела Бобева. Те ще ще осигурят 8 966 работни места.

Четири от тези проекти са на компании, които вече оперират в страната. Сред тях са два проекта на Coca-Cola и един нов на "Лукойл". Секторите, в които са инвестиционните проекти са информационни технологии, логистика, застрахователни услуги, като също така има един проект има в пристанище Бургас, два проекта в текстилния сектор и във винопроизводството. Проектите кандидатстват за сертифициране. 

Сред проектите има и такива за разширяване на индустриалните зони. Това според вицепремиерът Бобева е добра новина, защото ба тези места ще се настаняват предприятия. Зоните се намират около София и Пловдив. По уверението на Бобева от БАИ в момента работят по интензивно и проектите могат да получат сертификация още през тази година.

На въпрос на бившия министър Трайчо Трайков, касаещ защитата на конкурентната среда, вицепремиерът Бобева попита реторично кои са монополите и нелоялните бизнес политики. Според нея дефиницията за конкуренция няма етични измерения.

Електронно управление

Същевременно относно обвиненията, че не се прави нищо за развитието на електронното управление тя посочи, че от 3 600 услуги 1000 вече са в електронен формат, но и гражданите и бизнеса не се възползват от тях. Бобева заяви, че вече е възстановен Съветът по електронно управление и е създаден план за действие. Според нея електронното управление ще бъде много подходящо при закупуването на лекарства в болниците.

Икономика и бизнес

По отношение на проблемите производител – продавач Бобева коментира, че тези проблеми съществуват и в Европа.

Според Бобева проблемите, които демографската криза може да окаже върху бизнеса могат да се разрешат в интеграция на имигрантите в страната. По думите ѝ сирийските бежанци у нас могат да бъдат интегрирани в различно зони на страната.

Обмисля се отпадане на границата от 400 лв. за потребителския кредит, като по този начин се цели да се намалее нелоялната практика при отпускането на кредити и свърхзадлъжнялостта, заяви още Бобева. Друга цел е развитието на капиталовия пазар, като се предвиждат мерки за ограничаване на процедурите за листване на борсата и приватизация на БФБ.

Бобева посочи също, че "сме по-критични към международните финансови институции".

Вицепремиерът каза още, че вече има стратегия за Българската банка за развитие, която в средата на февруари ще влезе Министерски съвет.

Относно данъчната система Бобева посочи, че ДДС остава 20%, а корпоративният данък в рамките на 10%. Единствено данъка върху лихвата ще намалява прогресивно, а акцизите плавно ще бъдат увеличавани, потвърди вицепремиерът.

*Информацията последно е обновена в 12.30 ч.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...