Шест са приоритетните мерки за справяне с корупцията, които новото правителство трябва да предприеме, смята Бисер Боев от икономическия екип на ГЕРБ. Държавата е подредена лошо, каза той в предаването на Dariknews.bg „Кой говори". На първо място той посочи промяна в Закона за обществените поръчки.
Според Боев, чието име се спряга за министър на икономиката в новото правителство, този закон е усложнен и съдържа както предпоставки за корупция, така и възможност да не се търси отговорност от лицата, които участват в корупционни практики.
Първата е промяна в Закона за обществени поръчки според Боев. По думите му в момента този закон е един от най-калпавите - усложнен с десетки изключения, даващ възможност едновременно и за корупция, и за липса на наказания на тези, които участват в порочни процедури. Боев допълни, че „в закона трябва да има отговорност за тези, които го погазват, а в момента такава няма; трябва ролята на Агенцията за обществени поръчки да е засилена, трябва да няма възможност да печели една оферта, каквато сегашният закон прекрасно позволява и респективно, след като може да печели една оферта и тя да е направена за един човек и това да не е наказуемо, то ще се случва".
Това са трите основни неща - да е простичък, да дава равни права на участниците и да наказва тези които го погазват, обобщи той.
Втората точка е намаляването и премахването на лицензионни и разрешителни режими. Има стотици режими, посочи Боев. По думите му на пръв поглед бройката е намаляла, на втори поглед обаче таксите по тези режими са се увеличили. Един режим се маха, в друго министерство се появяват два нови, коментира Боев.
„Мисля, че в последните 12 до 18 месеца работата на държавата, мога да кажа абсолютно смело - рекетът към бизнеса в някои сфери, мина всякаква допустима граница и според мен предизборното говорене на правителството, че в тази част - бизнес среда, лицензи и разрешения има значително подобрение доведе до сериозно безпокойство и даже бих казал гняв в средите на бизнеса, които знаят, че това не е така. Не върви да чакаш в едно министерство с месеци за елементарни процедури, а с другата ръка премиерът да ти обяснява как всичко е цветя и рози", каза още представителят на икономическия екип на ГЕРБ.
Третата мярка според ГЕРБ е да се въведе където е възможно „принципът на мълчаливото съгласие: Питаш една администрация, не ти отговаря в някакъв срок, значи е съгласна".
Четвъртата мярка е електронно правителство и работа на едно гише.
„Няма страна в Европа, която да позволява такъв огромен достъп и на обикновени хора, и на бизнеса с чиновниците. Тоест, колкото повече пускаш един предприемач да върви от врата на врата в министерство, областна управа или община, толкова повече шансовете да има сблъсък с някой чиновник и да се наложи този сблъсък да бъде решен чрез пари се увеличават", коментира Боев.
Той допълни, че колкото повече документооборотът успее да отиде на едно гише, колкото повече услуги успее всяко министерство да предоставя електронно, толкова повече възможностите за контакт и за корупционен механизъм се намаляват.
Петата мярка според ГЕРБ е, че е крайно време да се реши огромният конфликт на интереси в министерствата:
В момента те едновременно трябва да се занимават с основаната си функция - регулиране на пазара и правене на режими и политики, така че всички участници в икономическия процес да са равнопоставени. В същото време те имат и втора основна функция - да притежават и да управляват предприятия в същите тези сегменти, които с основната си функция трябва всъщност да регулират тези пазари.
„Ние смятаме, че държавните предприятия трябва да бъдат извадени от министерствата, да бъдат сложени в отделен холдинг и този холдинг да се управлява по прозрачен и професионален начин", каза Боев.
По думите му тази точка е най-смелата и трудна, тъй като това означава досегашните принципали - министрите и министерствата, да се лишат от „най-сладкия си източник на доход".
Шестата мярка според ГЕРБ е най-висшата администрация, включително хората, които се занимават с еврофондове, да имат по-високи заплати и в еврофондовете трябва да получават процент за свършена работа.
Запитан колко по-високи трябва да са заплатите, Боев коментира: „В еврофондовете, ако работиш върху проект за 5 млн. евро и успееш да докараш нещата до там парите да се усвоят, а не да се контрактуват, какво пречи 2 на сто от тези пари да се дадат на хората, които са направили нещата от страна на държавата. Нищо не пречи".
Боев обясни, че по отношение на останалите вече е политически въпрос и той трябва да се реши от бъдещото правителство. Той обаче допълни: „Не може един министър да има заплата 2300 лв. бруто, това е нелепо и обидно".