Испания отново отвори въздушното си пространство за полета на боливийския президент Ево Моралес в поредната глава от епопеята с Едуард Сноуден, съобщава „Би Би Си“. Причината за задържането на самолета са подозрения, че бившият ЦРУ агент, огласил практиката на САЩ да подслушва своите и чужди граждани, е бил на борда.
Впоследствие полетът бе отклонен за Австрия, където самолетът кацна принудително и бе щателно претърсен. Съвсем логично Боливия изрази остра реакция за мярката на европейските страни, продиктувана от желанието на САЩ да залови Сноуден. Моралес настоя за кризисно свикване на латиноамериканските лидери на среща на високо равнище.
Самият Сноуден най-вероятно още се намира на неутралната територия на руското летище „Шереметиево“. Според прогнозите той най-вероятно ще потърси убежище в някоя латиноамериканска държава, като възможностите пред него са най-вече Еквадор, Венецуела или Боливия. Така бившият агент ще избегне екстрадация в САЩ.
Моралес пък се е връщал от събитие в Москва, на което страните износителки на газ са обсъждали актуални теми.
Боливия остро осъди действията на властите във Франция, Португалия, Испания и Италия, блокирали въздушното пространство. Някои от страните отрекоха да са извършили такова нещо.
Същевременно основателят на култовия Wikileaks - Джулиън Асандж, призова европейските лидери да не се поддават на натиска на САЩ, съобщава bTV. По думите му европейците трябва да приемат беглеца на своя територия, като на първо място това важи за Германия и Франция. Асандж припомня, че ЕС получи Нобелова награда за мир през изминалата 2012 година и това трябва да бъде подкрепено с адекватни действия в тази ситуация.
Всяка държава, член на Европейския съюз има правото да откаже достъп до въздушното си пространство и не е ясно защо Франция и Португалия внезапно са отказали разрешение за самолета на боливийския президент Ево Моралес. Засега не е напълно ясно какво е станало тази сутрин, защо френските и португалските власти са решили да отклонят полета. Това е заявила говорителка на Европейската комисия (ЕК), предаде БНР. Тя уточнява, че е суверенна отговорност на всяка държава от ЕС дали да откаже достъп на самолет и Европейският съюз няма правомощия в тази област.