"Готов съм веднага и приемам предизвикателството за вот на недоверие към кабинета". Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод изказването на бившия министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров, че към момента вече има 2 повода да се иска вот на недоверие, а именно - борбата срещу кризата и борбата срещу организираната престъпност.
Кабинетът на ГЕРБ е уязвим заради малцинството в парламента. На конгреса на БСП, в неделя Димитров призова съпартийците си да впрегнат всички сили за свалянето на правителството.
Бившият икономически министър посочи, че в борбата с кризата "политиката на управляващите не дава желаните ефекти. Точно обратното - кризата у нас се ускорява. Ако за първото шестмесечие спадът на БВП е 4%, за второто ще е над 8 на сто, т.е. имаме рязко ускоряване и това е изключително сериозен повод за вот на недоверие", категоричен е Димитров.
В борбата срещу организираната престъпност Димитров аргументира тезата си, че в момента се "прави подмяна в България на субекта на престъпността. Аз не виждам полицията сериозно да е подгонила някоя от групировките, които осъществяват организираната престъпност, да има задържани хора, да вървят процеси".
Петър Димитров дори заяви, че в момента управляващите създават "една илюзия, че организираната престъпност се оглавява от миналото правителство". Той не посочи кога може да се случи искането на първия вот на недоверие, но подчерта, че ако има обществено напрежение и очаквания в тази посока, БСП няма да пропусне тази възможност.
Бившият икономически министър обясни, че задача на партията му е да работи за една обединена опозиция в парламента, "която би могла при продължаващо неизпълнение на ангажиментите за антикризисни мерки и антикризисна програма, да бламира спокойно това правителство", предаде агенция "Фокус". Според него "защитата на интересите на хората не може да чака.
Увеличаването на пенсионната възраст като ход в държава, в която средната продължителност на живота е с 11-12 години по-малка от тази в Европейския съюз, ще ни обрече да се пенсионираме, след като природата ни прибере", коментира Петър Димитров. Според него не може БСП да не отстоява тези интереси на хората, но отиването към предсрочни избори е прекалено рано.
Във връзка с коментарите на Петър Димитров, Борисов реагира така: „Кой го е казал това? Пояснение от журналисти: Петър Димитров. "Аз ви казах, това са нахалници", продължи премиерът. "Кажете на Димитров, че искам вота и не се страхувам", коментира още той. В заключение Борисов с усмивка отвърна: Точно такива противници ми трябват, за да се види разликата между едните и другите.
Премиерът направи и коментар върху изказаното предложение от финансовия министър Симеон Дянков фискалният резерв на страната да бъде вложен в търговски банки. Фискалният резерв от 8 млрд. лева може да се използва за по-висока доходност, заяви вчера Дянков и изрази учудването си, че близо 10 години резервът е стоял по сметка с лихва между 0.3% 0.5%, от което сме загубили няколко милиарда лева. Според него е разумно част от резерва да е в търговски банки, от които може да има доходност от около 6%.
"В момента се води дискусия по тази идея. Ако се стигне да се избира търговска банка, ще бъде обявен конкурс. Няма да има толерирана банка", каза Борисов.
След всяко едно решение на правителството, управляващи от предишния кабинет излизат и правят коментари, каквито са изгодни на тях, подчерта премиерът. Той допълни:
„Хората, които би трябвало да излезат и да кажат, защо 1997 г., проваляйки държавата, същата тази партия БСП е направила така, че да имаме санкции и да държи такъв фискален резерв. Тези хора страдат от изключителна амнезия. Когато излязат на конгрес, тръбят: „Ние сме 100 и кусур годишна партия с традиции". Традициите са ви като се започне от лагерите в Белене и се стигне до провала в кабинетите на Жан Виденов и Станишев".
Според премиера, ако хипотетично утре има избори, БСП няма да може да направи кабинет, по простата причина, че ще се "избият" в самата партия.
Коментарът на Бойко Борисов може да чуете в прикрепения аудио файл след статията.