Борисов в Хърватия: Добре се живее в България, по-напред сме от вас

27.04.2011 | 15:19
по статията работи:
България ще е сред първите държави, които ще ратифицират договора за членство на Хърватия в ЕС, заяви премиерът
Борисов в Хърватия: Добре се живее в България, по-напред сме от вас

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 26-28 април 2011 г.): ROJDEN

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg

Добре се живее в България. Имаме един от най-ниските дългове и един от най-ниските дефицити в ЕС и сме много по-напред от вас. Това каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти след среща с Ядранка Косор, министър-председателя на Хърватия, предаде Агенция "Фокус".

Българска правителствена делегация, водена от Борисов, е на еднодневна визита в Загреб.

България смята, че преговорите на Хърватия за членство в ЕС може да приключат през юни тази година. Нашата страна ще е сред първите, които ще ратифицират договора за членство на Хърватия в Евросъюза.

Миналата година при посещението на Ядранка Косор в България й подарих грамотата на цар Иван Асен Втори, с която той разрешава на дубровнишките търговци да търгуват в нашата страна, без да плащат данъци и такси. С приемането на Хърватия в ЕС ще възстановим това правило, каза Бойко Борисов, цитиран от БТА.

Двамата премиери изтъкнаха, че членството на България и приемането на Хърватия в ЕС ще е добър пример за другите страни от нашия регион. Хърватия ще продължи да работи по критериите на преговорна глава 23 "Правосъдие" и след подписването на договора за членство, каза Ядранка Косор. Тя отрече в Брюксел да се обсъжда въвеждането на мониторинг на Хърватия, подобен на този в България, след приемането на страната в ЕС.

Видно е, че Хърватия полага големи усилия за да изпълни критериите за членство, каза Борисов. Той посочи, че според него Хърватия не се нуждае от мониторинг на съдебната система и ако в Брюксел го питат, той ще заяви и там своята позиция.

img_7160_3176_01

Снимка: Пресслужба на МС

До 1990 г. в България имаше режим и съдебната система беше подвластна на този режим. Съдебната система в България е независима, конституирана изцяло от предишните правителства, и единственият начин за реформи в нея е мониторинг, който е независимата оценка на Брюксел, каза Борисов. Преди няколко месеца България за първи път получи положителен доклад от ЕК, в който се оценява силната политическа воля на правителството за борба с корупцията и организираната престъпност, каза българският министър-председател. Нашата страна въвежда специализиран съд за борба с тази престъпност, прави промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, както и други законодателни промени, допълни Борисов.

До една-две години ще изпълним критериите, които е трябвало да покрием още преди да ни приемат в ЕС и мониторингът ще отпадне, каза Борисов. По-добре се живее в държава с мониторинг, отколкото в държава с комунистически режим, заяви българският премиер в отговор на въпрос на хърватски журналист, който го попита дали Хърватия е заплашена от мониторинг от страна на ЕК и как се живее в страна с мониторинг от Европейската комисия.

Европейските правила са за всички и трябва да бъдат спазвани от всички държави-членки на общността, коментира още той. Борисов бе запитан за коментар на инициативата на Франция и Италия за промяна на Шенгенските правила и дали това ще доведе до забавяне на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Той бе категоричен, че както трябва да се спазват всички критерии за членство в Шенген, така например трябва да се изпълняват и критериите за дефицит под 3%, които Евросъюзът е приел.

Аз съм за това да има всякакви предложения, които ще подобрят състоянието на Евросъюза. Но както правителството в България прие Пакт за финансова стабилност до 2013 г., с който да заковем дефицита под 3%, така това трябва да направят всички държави-членки на ЕС, допълни той.

Техническият доклад на България за Шенген е абсолютно изряден и това беше признато от всички, каза Борисов. Има държави в Евросъюза, които ако сега трябва да ги приемат, ще са по-слабо подготвени от Хърватия, даде пример той.

На днешната среща е обсъждано и откриването на въздушна линия между София и Загреб. За България ще е по-сложно, защото нашата авиокомпания е частна, посочи Борисов.

img_7231_2952

Снимка: Пресслужба на МС

В присъствието на двамата премиери днес беше подписана Програма за сътрудничество в областта на културата между министерствата на културата на България и на Хърватия за 2011 г., 2012 г. и 2013 г. Спогодбата подписаха министрите на културата на двете страни Вежди Рашидов и Ясен Месич.

Двете делегации са обсъдили възможността за развитие на икономическото сътрудничество в областта на транспорта и инфраструктурни проекти. Хърватските фирми имат голям опит в изграждането на пътища в пресечен терен и ще бъдат добре дошли на търговете за строежа на магистралите "Струма" и Хемус", каза Борисов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...