Според министър-председателя Бойко Борисов трябва да се помисли дали студентите, чието образование се финансира основно от държавата, да се обвързват с работа в България. Този въпрос постави Борисов на икономически форум, посветен на иновациите.
Ангажимент на държавата е да прецени кое, кога и как да бъде дотирано или да се увеличи броят на чуждестранните студенти, за да може да ги "продаваме", заяви премиерът, дълбоко впечатлен от публикациите в пресата колко търсени са нашите лекари зад граница, предаде БГНЕС.
Преди 20 години в България са се обучавали в пъти повече чуждестранни студенти, отбеляза премиерът. Той изтъкна, че образователният министър Сергей Игнатов трябва да прецени ситуацията и да предложи решението. Според премиера в България на практика от парите на данъкоплатците се подготвят специалисти за други държави. Борисов направи връзка с футбола, където трансферите се заплащат с доста големи суми: Дали когато държавата години наред дотира един студент, след това той трябва да стане и да си замине, без да има никакъв ангажимент към тази държава. Тогава защо ние дотираме, вадим от парите на данъкоплатците, за да подготвиме специалист за друга държава, така ли трябва да бъде. Ми, вземете футбола, така ли е - не. Има трансфер. За клуба, за тези, които са го готвили, коментира премиерът.
Според просветния министър Сергей Игнатов въпросът има и друга страна - дали за студентите ще има подходяща работа в България. Игнатов призна, че услугата образование е твърде скъпа.И след това наистина ако нашите млади хора заминават, трябва да се замислим как да променим системата. Това може да стане с промяна в Закона за висше образование, която подготвяме. Ние, хубаво, ще кажем - тези, които учат държавна поръчка, в кавички да го сложим, сега държавна поръчка, са длъжни примерно както беше навремето 5 години да работят в страната. На пазара на труда дали ще има свободни места за тях? Точно затова премиерът ми възлага да мисля и да дам предложения, има различни практики, каза просветният министър, цитиран от БНР.
Той за пореден път коментира, че държави, които преди години са били давани като пример за добър живот, като Гърция, сега са в доста сложна икономическа ситуация. Хватката не е само как да подобриш усвояването на еврофондовете, но и как да си подобриш финансовата дисциплина, отбеляза премиерът. Според него сме най-бедните в ЕС, тъй като сме се "дали по най-безобразния начин", продавайки в последните 20 години големи предприятия за жълти стотинки. Нашето правителство стиска здраво финансовата дисциплина и така ще продължи, каза министър-председателят.
Вече има анализ на силните и слабите страни на българската икономика, това ще ни позволи да вървим в посока, която ще носи приходи и ще се повишават доходите, каза премиерът при откриването на седмия Национален иновационен форум "Иновации и конкурентоспособност", предаде БТА.
Той връчи наградите на победителите в конкурса за иновативно предприятие на годината. Много време отне, но в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма успяха да направят разрез на това що е българска икономика, къде е най-добре да предложим да се насочат инвеститорите, кои са ни слабите и силните страни, какъв е потенциалът на нацията, отбеляза премиерът. По думите му от този анализ може да се види и къде държавата е загубила.
Той припомни, че по Оперативна програма "Конкурентоспособност" има около 200 млн. евро, и че се подготвят три технологични парка. Убеден съм в бъдещето, което имаме в тези посоки и професии, каза Борисов. По думите му това, че големи компании са започнали да изграждат в България свои центрове за подготовка, е достатъчно показателно.