Бразилският сенат одобри законопроект, който постановява запазването на места в престижните федерални университети за ученици, завършили държавни училища. Сенатор Пауло Паим, цитиран от „Би Би Си“, изтъква, че по-голямата част от бразилските учащи ще извлекат преки ползи от това въведение. По думите му само 10% от учениците завършват частни училища.
Очаква се президентът на страната Дилма Русеф да одобри законопроекта и да го превърне в официален закон.
Мярката обаче не бе подмината и от критики, поради факта, че формира и квоти, базирани на расова принадлежност. Резервираните учебни места ще бъдат разпределени според произхода на жителите на всеки бразилски щат, в зависимост от това дали са чернокожи, туземци, или пък от смесен произход.
Чернокожото население в Бразилия е най-многочислено в света, освен това в Нигерия. Частните училища обаче са присъщи повече за обучението на белите граждани на страната. Образованието в частните училища в общия случай подготвя подрастващите много по-добре от това в държавните за тежките входящи изпити за университет.
Страната е и една от най-разнообразните етнически държави в света, като голяма част от бразилците определят нацията си като „расова демокрация“ и споменават, че място за расизъм в бразилското общество няма. Въпреки това чернокожите бразилци са по-бедни и по-рядко стигат до горните етажи на властта или бизнеса.
Друг сенатор – Алойзио Нунеш, гласува против законопроекта. Според него федералните университети са средища на будния дух и отличията, така че вместо подхода, заложен в законопроекта, трябва да се избират само най-добрите студенти.
Същевременно поддръжници на планираната мярка се обосновават с това, че законопроектът ще допринесе за социалната справедливост.