Бракониерство и изхвърляне на токсични отпадъци – другото пиратство в Сомалия

21.04.2009 | 15:16
по статията работи: econ.bg
Естественият подбор принуждава сомалийците да развяват "Веселия Роджър"
Бракониерство и изхвърляне на токсични отпадъци – другото пиратство в Сомалия

 

Докато международната общност засилва натиска си срещу пиратството по бреговете на Сомалия, а през тази седмица ЕС ще е домакин на международна конференция по въпроса, много малко внимание се обръща на друг вид пиратство – десетилетия на незаконен риболов от страна на Европа и изхвърляне на токсични отпадъци в крайбрежните води на Сомалия.

Конференцията, на която ЕС е домакин, ще се проведе в Брюксел в сряда и четвъртък (22.04.09-23.04.09), предаде EUobserver. Като характер тя се явява донорска и според говорителя на ЕК Кристина Галач ще успее да допринесе за засилването на сомалийските сили за сигурност с помощ от 200 млн. евро. Участие ще вземат Генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, лидерите на Арабската лига и командирите на мироопазващите сили на Африканския съюз в Сомалия и на европейската морска флота, която се бори с пиратите в Аденския залив.

Всички тези гръмки имена едва ли ще засегнат въпроса за ролята на Европа и нелегалните европейски дейности по сомалийските брегове, които са част от корена на проблема с пиратството. За да се разбере трагедията на сомалийците, човек трябва да получи информация от първа ръка, твърдят служители на природозащитни организации и организации за защита на човешките права.

Около 43% от населението на Сомалия (3.2 млн. души) имат нужда от спешна помощ. Четири поредни години в страната вилнее суша. Като резултат мнозина не могат да си позволят да купуват дори храна, нито пък да имат подслон над главата си. ООН описва нивото на лишенията в Сомалия като „шокиращо”. Само 29% от сомалийците имат достъп до чиста питейна вода.

Един от малкото поминъци на местното население е риболовът. Но тук Европа и най-често испанските риболовни траулери се намесват брутално. Особено край северните брегове на страната рибните популации са изключително богати и най-редовно европейски кораби нахлуват в териториалните води на Сомалия, за да могат след това да продават улова си в Япония и Далечния изток. Това съответно води и до бум на пиратството и нападенията над европейски риболовни и търговски кораби на принципа „око за око, зъб за зъб”. Според Oceana, природозащитна организация, занимаваща се с ресурсите на световните океани, до 2006 година, когато все още пиратската заплаха не е била толкова голяма, европейските траулери редовно са бракониерствали в сомалийски води. Капитаните на траулерите твърдят, че са действали законно, защото са сключвали споразумения със сомалийски държавни лица и компании. Съгласно законите на ЕС, обаче, това са нелегални действия, тъй като само ЕК може да сключва споразумения за риболов с трети страни. Годишно Сомалия губи 73 млн. евро от нелегален риболов.

Практиката с нелегалния риболов е ограничена, твърдят от ЕК. Брюксел дава като доказателство данните от системата за наблюдение на морски съдове, съгласно които в периода 2005-2008 година има много малко нарушения на границите на сомалийските териториални води.

Друг голям проблем за Сомалия е използването на териториалните й води за сметище. Чуждестранни кораби (най-често западни) изхвърлят тук буквално всичко – индустриални отпадъци, медицински материали и дори радиоактивни вещества. През 2005 година 300 души починаха от натравяне, след като свирепа буря удари сомалийските брегове и буквално отвори стотици барели с токсични отпадъци. Стотици се разболяват от дихателни и кожни болести. Според ООН от 1990 година насам Сомалия се използва от европейските компании като „евтино бунище”.

Все пак нито нелегалният риболов, нито изхвърлянето на всякакви опасни отпадъци, могат да служат за оправдаване на пиратството и обрисуването му в краски стил „Робин Худ”. Пиратите в Сомалия са два вида – криминално проявени елементи и бивши рибари. Трудно е, обаче, да се каже кой кой е. Бурното развитие на пиратството е факт след като водачите на различните групировки в страната осъзнават колко доходоносен бизнес е този занаят. Пиратството не се подкрепя от обикновените сомалийци, но е считано и за единствен отговор на своеволията на развитите нации.

Според някои специалисти флотата на НАТО и ЕС, която трябва да се справи с проблема, само ще го изостри. Хора като Исмаил Саматар, професор по география в Университета в Минесота, считат, че за изкореняване на пиратството в Сомалия е нужно изпълнението на програми за хуманитарна помощ, които да въвлекат цивилното население, а не водачите на военните групировки. Така ще се постигне необходимият елемент на сигурност, твърди професор Саматар.

„Без изтръгването на корена на проблема, той няма да бъде решен. Затова е добре да бъде осъзнат къде се намира този корен. Иначе докога смятат чуждите флоти да стоят в Аденския залив?”, коментира Саматар.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...