Броят на потвърдените смъртни случаи при разрушителното земетресение и предизвиканите от него вълни цунами на 11 март в Япония надхвърли 9 хиляди, предаде АП, като се позова на полицията.
По най-нови данни жертвите при природното бедствие са 9079. 12 645 души продължават да се водят в неизвестност. Представители на японската полиция изразиха очаквания окончателният брой на загиналите да надхвърли 18 хиляди.
Жертвите ще се окажат над 15 хиляди само в най-тежко засегнатата префектура - Мияги, прогнозираха те.
Около 320 хиляди души все още са настанени в приюти, посочва ДПА.
Работите по ремонтирането на охлаждащите системи на реактори на претърпялата авария при природното бедствие атомна електроцентрала "Фукушима 1", на 250 километра североизточно от Токио, бяха възобновени днес, предаде АФП.
Компанията оператор "Токио електрик пауър" (ТЕПКО) съобщи, че персоналът се е върнал, след като бе евакуиран вчера заради предизвикващ безпокойство пушек, който се издигаше от втори и трети реактор.
От ТЕПКО поясниха, че е извършена проверка и изпуснатият дим се е превърнал в пара. Това е означавало, че е възможно да бъдат продължени работите по включване на електрозахранването.
Обливането на реакторите с вода все още не е възобновено.
Чувствително повишени нива на радиоактивни вещества бяха регистрирани в морската вода близо до АЕЦ "Фукушима", съобщи още ТЕПКО. Нивата на йод-131 и на цезий-134 са съответно 126.7 пъти и 24.8 пъти по-високи от японските норми. Все още е рано да се каже какви ще са пораженията за морската фауна по североизточното крайбрежие на остров Хоншу.
По най-нови данни цунами, които са връхлетели АЕЦ "Фукушима 1", са били с височина от 14 метра. ТЕПКО смяташе досега, че вълните са били 10-метрови.
Електроснабдяването по места в Япония бе прекъснато отново днес, предаде ДПА.
ТЕПКО очаква домакинствата в отделни райони да останат без ток за по около 3 ч. и 40 мин. Мярката засяга 10 милиони жилища. Тя бе предприета отново след тридневно прекъсване.