Броят на чуждестранните туристи у нас намалява, спадът от януари до края на май е близо 4%. Това съобщи председателят на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова.
Спадът идва основно от Македония, Сърбия и Черна гора – с около 80 процента по-малко са посетилите България от тези страни. Анелия Крушкова призна, че в процентите са включени и "куфарните" търговци. Затова е трудно да се прецени с колко са намалели туристите от съседните държави заради въвеждането на визи за България. Броят на гостите от Европейския съюз обаче е нараснал с почти 32 процента, а на тези от Русия – с 15,6 на сто. През първите пет месеца на годината с 9,6 на сто са се увеличили българските туристи в чужбина. Най-много е нараснал интересът към Египет – с 53% и страните от ЕС – с 16,4 на сто.В същото време пътуванията за САЩ намаляват с 24 процента. От януари до април българските туристи са похарчили в чужбина 389 млн. евро, а чужденците са оставили у нас 336,7 млн. евро.
До 15 юли Държавната агенция по туризъм ще изпрати в Европейската комисия списък с български туристически агенции, които ще могат да водят наши туристи в Китай. Списъкът ще бъде изпратен и в Пекин, откъдето също очакваме информация за местните компании, които ще пращат гости у нас, съобщи председателят Крушкова, която наскоро се завърна от Китай, където е обсъждала въпроса с местните си колеги.
По думите й туристите от тази държава не се интересуват толкова от културни паметници и манастири, а също не биха консумирали местна храна. Това, с което бихме могли да ги привлечем, са възможностите за каране на ски, посещения на казина, голф туризъм и почивка в морските ни курорти. Интерес представлява и възможността да се купят сравнително евтино маркови стоки.
Според Крушкова в Китай вече е преодолян проблемът с оставането на техните туристи в страните, където са отишли на екскурзия. В повечето европейски държави обаче имало стройна система на изпращане на китайските гости до "стълбичката на самолета", за да не се налага после да бъдат издирвани в случай че решат да останат. Не стана ясно дали и у нас можем да приложим такъв контрол. България обаче може да се възползва от общата европейска система за издаване на визи, която работи на китайска територия, обясни Анелия Крушкова./Дарик радио