По време на брифинг във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в град Велинград, община Пазарджик заместник - изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов съобщи, че Агенцията е подала сигнал до прокуратурата за незаконен внос на животни и укриване на информация за наличие на заболяването в стопанствата във Велинград с установени положителни проби за чума по ДПЖ.
Според д-р Даниел Денев заболяването е укривано за дълъг период от време, в противоречие със законодателството. Той представи хронология на случая, при който след съмнения за наличие на заболяването в обектите, са взети 40 двойни проби на кръв и слюнка на 20 ноември. На следващия ден са взети нови 50 проби на кръв и слюнка за изследване. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за установяване наличието на антитела. Всички взети проби са положителни.
Доц. Емилия Иванова, ръководител на лабораторията за екзотични и опасни инфекции, специализирана структура на БАБХ, обясни че пробите са били насочени за две заболявания – първо е отхвърлена шарката по овцете и козите, след което пробите са били изследвани за чума по дребните преживни животни. Пробите са положителни, като по думите на доц. Иванова би било спекулативно да се говори за съмнение в тях. Тя подчерта, че всяка година минимум по два пъти лабораторията участва в изпитване със слепи проби. Тя допълни, че лабораторните изследвания са подготвени за изпращане в Монпелие не за потвърждаване, а за допълнително изследване за отговор на въпроса от къде са внесени заразените животни.
Доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ. Той подчерта, че животновъдите са отговорни за своите животни, затова те трябва да поемат своята отговорност. Доц. Костов допълни, че Националната референтна лаборатория е проверявана два пъти от ЕС и има 100% успеваемост.
Българската агенция по безопасност на храните установи първи случай на чума по овцете у нас от 2018 г. насам. Огнището е пламнало в три взаимосвързани животновъдни обекта до Велинград, в които се отглеждат общо 1769 овце.
Заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите, съобщиха от областната дирекция на Агенцията по храните в Пазарджик. През този период животните са били лекувани от местни ветеринарни лекари, без уведомяване на компетентните органи. По случая БАБХ е сезирала прокуратурата.
Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети. Ако не се вземат мерки, има опасност Европейската комисия да забрани износа на овце и кози, както и продукти от тях от цяла България.
Част от мерките включват клинични прегледи на всички ферми с дребни преживни животни в областта, незабавно клане на контактните животни и ограничаване на придвижването на останалите на територията на областта.
Собствениците на заразените стада обаче отказват да допуснат инспекторите на БАХБ до обектите си и заедно с други фермери от областта се заканиха, че няма да позволят животните да бъдат умъртвени. От Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) призоваха БАХБ за допълнителна проверка, преди да се пристъпи към крайни действия като умъртвяване на животни.
"За БАБХ няма съмнение наличието на чума по дребните преживни животни в обекта", заяви по време на брифинг Даниел Денев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в агенцията. Той представи хронологията на случая. След съмнения за наличие на заболяване в съответния обект на 20 ноември са взети 40 проби, изпратени в София. На следващия ден са посетили отново обекта и са взели още 50 проби, които също са изпратени в националната референтна лаборатория в София. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за наличието на антитела. След изследване на пробите, в понеделник всички излизат позитивни. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект, посочи Денев.
От БАХБ посочиха, че това е контактно заболяване, което значи, че има нелегално внасяне на животни във въпросния обект. Вероятно този внос е от Гърция или Румъния, откъдето спекуланти продават на безценица животни, тъй като в двете страни бяха открити огнища от чума. Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България, апелира животновъдите да не се лъжат и да не купуват животни на дъмпингови цени, защото има голям риск да разболеят всички животни с шарка или чума.
Доц. Емилия Иванова, ръководител на лаборатория за екзотични и опасни инфекции, специализирана структура на БАБХ, която изследва пробите, обясни, че те са били насочени за две заболявания – първо е отхвърлена шарката по овцете и козите, след което пробите са били изследвани за чума по дребните преживни животни. Пробите са излезли положителни и по думите на доц. Иванова не може да има съмнение в тях. Тя подчерта, че всяка година минимум по два пъти тяхната лаборатория участва в изпитване със слепи проби, както и че тази година лабораторията е проверявана два пъти от Европейската референтна лаборатория и е доказано, че работи изрядно.