Българинът пести все повече - банковите влогове надхвърлиха 40 млрд. лв.

24.03.2015 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Лихвите по депозитите обаче продължават да намаляват
Българинът пести все повече - банковите влогове надхвърлиха 40 млрд. лв.
Снимка: Sxc.hu

Въпреки рекордно ниските лихви по кредитите и депозитите и почти нулевата доходност от влоговете, хората продължават да трупат парите си в банките и да теглят все по-малко заеми. Това това показват данните от паричната статистика на БНБ за февруари.

Депозитите на домакинствата надхвърлят 40 милиарда лева, което е над 48 на сто от брутния вътрешен продукт на страната ни. През февруари продължава тенденцията хората да държат парите си като депозити, като увеличението спрямо година по-рано е с 4,6 на сто. Общо неправителственият сектор има 58,9 милиарда лева като депозит. Нефинансовите предприятия също увеличават парите си си в банките. Намаление има само при данните за финансовите предприятия, съобщава iNews.

Тенденцията лихвите по депозитите да падат под 1% се засилва от края на миналата година, става ясно от бюлетина на централната банка. През декември 4 банки у нас са предлагали влогове с лихва до 1%. Година по-рано само една банка е имала подобни условия. В същото време в края на 2013 г. 14 банки са предлагали продукти с лихви над 4%, докато в края на миналата година е имало само една такава банка. Прогнозите на БНБ са през тази година лихвите да продължават да падат. 

Средната доходност по тримесечните влогове вече е под 0.9% на годишна база. Това сочи последният анализ на финансовия портал "Моите пари", цитиран от в Сега. Само за година индексът на лихвените нива по влоговете се е свил с около 65%. Финансовият портал изчислява чистия доход от депозитите, след като се приспадне данък лихва. Точно преди година - през февруари 2014 г., печалбата и по левовите, и по евровите влогове е била над 2.30%.

Положителна тенденция за потребителите е, че в първите 2 месеца на 2015 г. лихвите по заемите също отбелязват значителен спад. Лихвите по ипотечните кредити слязоха трайно под 6%. Интересът към тегленето на заеми  продължава да намалява. Общо за неправителствения сектор намалението през февруари е с 9 процента спрямо същия месец на миналата година. В момента общо задълженията на сектора са 49,7 милиарда лева или 59,6 на сто от брутния вътрешен продукт на страната ни.

При сегмента на домакинствата намаление има при всички видове кредитиране – жилищно, потребителско и т.нар. "други кредити". Задълженията на домакинствата през февруари са малко над 18 милиарда лева. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...