Общият показател на доверие на българските потребители е намалял с 4,3% през октомври 2012 г. спрямо равнището си отпреди три месеца. Това сочат последните данни на Националния статистически институт (НСИ) от наблюдението върху потребителското доверие у нас.
Спадът на общия показател се дължи на пониженото доверие сред населението както в градовете, така и в селата - съответно с 4,6 и с 4 пункта. Наблюдението през октомври като цяло показва нарастване на песимизма в оценките и очакванията на потребителите в сравнение с юли 2012 г.
Мненията за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията им за следващите дванадесет месеца са по-неблагоприятни спрямо предходното наблюдение. В резултат на това балансовите показатели са намалели съответно с 2,5 и с 4,3 пункта. По-песимистични в сравнение с юли са и оценките и очакванията на потребителите относно промените във финансовото състояние на техните домакинства.
Оценките за изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца са също по-неблагоприятни в сравнение с мненията, изразени три месеца по-рано. В резултат на което балансовият показател се е повишил с 10,4 пункта. Инфлационните очаквания се запазват и за следващите дванадесет месеца - измерено е увеличение на балансовия показател с 3.3 пункта).
Песимизмът е нараснал и по отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца, като мненията на населението и от градовете, и от селата са се изместили към по-негативните очаквания.
По-голямата част от потребителите оценяват настоящата икономическа ситуация в страната като неблагоприятна за спестяване. Влошили са се и очакванията им по отношение на възможността да спестяват през следващите дванадесет месеца.
Последната проведена анкета е отчела влошаване (от 3,6%) на общата оценка да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба в настоящата ситуация. Отрицателни са и промените в стойностите на балансовите показатели за очакваното извършване на разходи за "покупка на кола", за "покупка или построяване на жилище (вила)" и за "подобрения в дома" през следващите дванадесет месеца.