Северните народи са сред най-щастливите в ЕС, докато на Балканите хората се чувстват най-нещастни. Това показва изследване за качеството на живота в страните от ЕС. Датчаните се определят като най-щастливите жители на ЕС, следват ги шведите, финландците и норвежците. На последното място в класацията са българите, а предпоследното заемат гражданите на Македония.
Като цяло европейците са доволни от качеството си на живот, показва проучването на европейската агенция Eurofound, базирана в Дъблин. Проучването е проведено в 27-те страни от ЕС, както и в кандидат-членките Хърватия, Македония и Турция. Анкетирани са били и гражданите на Норвегия, въпреки че страната не е член на общността. В периода септември 2007 година – февруари 2008 година агенцията е провела над 35 хил. интервюта с граждани от тези държави, предава EUbusiness.
Данните показват, че средно гражданите на ЕС поставят оценка 7 от 10 възможни на качеството си на живот и оценяват своето щастие на 7,5 от 10 възможни. Датчаните оценяват качеството си на живот с 8,5, а щастието си с 8,3. В същото време българите са много по-песимистично настроени. Те оценяват качеството си на живот с 5 от 10 възможни, а щастието си – с 5,8. "Като цяла оценката на живота в бившите социалистически страни варира сериозно спрямо различните социални и възрастови групи", заявява директорът на Eurofound Йорма Карпинен.
Жителите на скандинавските страни пък са много оптимистично настроени – ¾ от населението се очаква с оптимизъм бъдещето си, показват данните на агенцията. Това се отнася за по-малко от половината от гражданите във Франция, Италия, Португалия, Чехия, Словакия, България и Унгария, където живеят и най-големите песимисти в Европа.