България е сред страните които нямат 80% покритие чрез Колективни трудови договори

04.04.2023 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Според данните на НСИ в България при наетите, обхванати от Колективни трудови договори, средната брутна месечна заплата е с 18,6% по-висока от заплатите на хората, които не са обхванати от колективно договаряне
България е сред страните които нямат 80% покритие чрез Колективни трудови договори
Снимка: под лиценза на creative commons

България попада сред държавите, които нямат 80% покритие чрез Колективни трудови договори, което не съответства на европейската Директивата за адекватните минимални работни заплати, посочват Икономическият и социален съвет (ИСС).

В този смисъл ИСС препоръчва да се подготви план за действие, който да насърчи колективното договаряне и  не бива да се допуска приемане на законодателни текстове, които по своята същност и философия вредят на колективното договаряне.

В становището се посочва, че според данните на НСИ в България при наетите, обхванати от Колективни трудови договори, средната брутна часова заплата е с 8,3% по-висока, средната брутна месечна заплата - с 18,6% по-висока, а средната брутна годишна заплата  - с 22,4% по-висока от заплатите на хората, които не са обхванати от колективно договаряне.

ИСС счита, че съществуващата в Кодекса на Труда правна рамка на колективното договаряне е изчерпала първоначалния си стимулиращ ефект и в момента  има задържаща роля.

Икономическият и социален съвет (ИСС) е български консултативен орган, имащ за цел да осигури участието на гражданското общество по въпросите на икономическото и социално развитие на страната.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...