През второто тримесечие на 2016-а заплатите в еврозоната и в целия Европейския съюз отбелязаха най-слаб растеж от близо шест години насам, но при продължаващо солидно тяхно повишение в България, което нарежда нашата страна на трето място, след Румъния и Латвия, по ръст на заплатите през периода април - юни, показват данни на Евростат.
През второто тримесечие заплащането на труда в еврозоната нарасна на годишна база с едва 0,9% след повишение с 1,7% през трите месеца до края на март, докато в целия Европейския съюз беше отчетно повишение с 1,3%, но след растеж с 1,6% в началото на годината.
Това представлява най-слабо повишение на заплащането на труда от близо шест години насам (от третото тримесечие на 2010-а година) и пореден знак за слабост при икономическото възстановяване на региона, както и тревожен сигнал за членовете на Европейската централна банка.
В същото време цената на работната сила (включваща данъци, заплати и други разноски) нарасна в еврозоната с 1,0% и в ЕС - с 1,4% след повишение съответно с по 1,6% през първите три месеца на 2016-а година.
След края на редовното заседание на ЕЦБ президентът на банката Марио Драги изрази опасения относно т.нар. "вторичен негативен ефект" от ниската инфлация, изразяващ се в желанието на трудещите се да приемат, а работодателите да предложат по-скромно повишение на заплатите с оглед на очакванията, че инфлацията ще продължи да бъде много ниска.
Данните на Евростат за България обаче продължават да показват солиден ръст на заплащането на труда през второто тримесечие със 7,3% на годишна база след скок със 7,6% в началото на годината. По този показател нашата страна заема трето сред всички 28 страни - членки на ЕС, изпреварена единствено от Румъния (скок на заплатите с 12%) и Латвия (повишение с 9,1%).
Цената на работната сила в нашата страна нарасна през трите месеца до края на юни със 7,3% след повишение със 7,7% в началото на година, като и по този показател България е на трето място в целия Европейския съюз, изпреварена отново от Румъния (повишение с 12%) и Латвия (повишение с 9,5%).