Европейският съвет за транспортна безопасност (ETSC) публикува доклад за индекса на безопасността на движението по пътищата, в който отчита какъв е напредъкът на ЕС.
Анализът на ETSC показва, че смъртните случаи на пътя в Европейския съюз са се увеличили с 4% миналата година - до 20 679. Този брой все още е с 9% по-нисък в сравнение с 2019 г., преди пандемията Covid-19 да промени драматично обема на трафика. ETSC предупреждава, че ще е необходимо да се предприемат сериозни мерки за намаляване на смъртните случаи със 17,2% спрямо 2019 г., за да може да бъде постигната целта на ЕС и ООН за понижаване наполовина на броя на смъртните случаи по пътищата до 2030 г.
39 553 смъртни случаи на пътя са били предотвратени в ЕС през периода 2013-2022 г. в сравнение с броя, който би бил регистриран, ако всяка държава членка беше продължила да регистрира същия брой всяка година като през 2012 г. В ЕС общото ниво на смъртност по пътищата е 46 смъртни случая на милион жители през 2022 г. - в сравнение с 54 на милион през 2012 г. Според анализа, цитиран от Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата", Норвегия е лидер с най-малко загинали на пътя на милион жители - 21, следвана от Швеция с 22 на един милион. Най-висока е смъртността в Румъния - 86 смъртни случая на милион жители през изминалата година. България е на трето място по смъртност - с малко под 80 случая на милион жители.
В доклада са включени и страни извън ЕС - Сърбия, Швейцария, Великобритания, Израел. Сърбия е на второ място по смъртност на пътя през 2022 г. Сред основните препоръки, които са отправени към националните правителства в доклада, е намаляването на разрешената скорост за различните типове пътища - 30 км/ч по градски пътища, 70 км/ч по неразделени селски пътища и максимална скорост от 120 км/ч (или по-малко) по магистрали.