България леко изостава от света при 4G мрежите

04.02.2014 | 14:56
по статията работи: Георги Георгиев
Кои са тенденциите, които определят развитието на технологията в световен мащаб и у нас?
България леко изостава от света при 4G мрежите
Снимка: Thinkstock/Guliver

България изостава малко от световните тенденции по отношение на 4G LTE мрежите, което е странно, имайки предвид, че страната е водеща в света при високоскоростния широколентов интернет. Хората са свикнали да имат високоскоростен интернет достъп в своите домове и офиси, така че трябва се наложи схващането, че мобилният интернет е ефективен и съвременен стандарт за мобилен пренос на данни.

Това сочи анализ на един от родните оператори – Макс Телеком, който обяви, че смята да пусне първата у нас национална 4G мрежа по стандарт LTE. Въпросната ще работи в спектъра от 1800 MHz, като първоначално ще покрива 20% от населението и през нея без проблеми ще се достигат скорости от 67 Mbps.

Очаква се 4G LTE услугите да бъдат предоставяни на крайните потребители през първата половина на годината, твърдят от оператора.

„4G LTE е безспорно най-доброто решение за мобилен интернет достъп, от гледна точка на скорост и времезакъснение. Стратегическите ни планове са фокусирани върху пълно 4G LTE покритие навсякъде на закрито и на открито", каза по случая Питър Ковел, изпълнителен директор на Макс Телеком, която представи своя петгодишен план за развитие на мрежата, започвайки с големите градове и курортите.

Световни тенденции в 4G LTE

- Според последни проучвания 4G LTE набира все по-голямо приложение по света – 263 LTE мрежи в 97 държави са пуснати в търговска експлоатация, от които 112 са открити само през 2013 г.

- Общият брой на 4G LTE мрежите по света се очаква да надмине цифрата 447 до края на тази 2014 г.

- 456 оператора в 135 страни са заявили ангажимент в изграждането и експлоатацията на 4G LTE.

- 1800 MHz е най-широко използваният спектър за 4G LTE внедрявания, който обслужва милиони абонати на 44% от 4G LTE мрежите в световен мащаб. Този спектър до голяма степен ще подпомогне международния роуминг за мобилен пренос на данни.

- Въвеждането на гласови услуги чрез 4G LTE, т. нар. VoLTE, ще бележи също развитие през 2014 г. и ще бъде широко разпространен към края на тази година или през 2015 г. С VoLTE, абонатите могат да използват HD глас и други по-богати комуникационни услуги, използвайки своите LTE смартфони. VoLTE има за цел да осигури гласова услуга, която е поне толкова надеждна, колкото и тази на настоящите клетъчни системи.

- 1240 са пуснатите в експлоатация 4G LTE устройства, от които 455 (36%) са смартфони - доминиращата категория мобилни устройства. Таблетите също набират популярност.

Българските тенденции

- Според Digitribe Report - проучване на интернет средата у нас, изготвено от Digitribe и агенция Pragmatica, българските потребители използват интернет освен по-дълго, и на все по-разнообразни места. Стават и все по-мобилни - 73.5% е ръстът в употребата на смартфони за интернет употреба през 2013 г., спрямо предходната година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...