България се нарежда на 48-мо място в света по просперитет през 2014 г. от общо 142 държави. Това показват данните на института Legatum, който издава класацията за осма поредна година. Според данните страната ни се е справяла най-добре през 2010 г. по отношение на просперитета, като тогава се е класирала на 46-то място. През настоящата година обаче бележим успех като се изкачваме с една позиция нагоре в сравнение с 2013 г. В класацията за настоящата година непосредствено пред нас се нарежда Саудитска Арабия, а след нас е Бразилия.
От института посочват, че в тяхното изследване влизат 96% от населението на планетата и 99% от глобалния Брутен вътрешен продукт (БВП). Класирането на държавите става според осем критерия – икономика, предприемачество, държавно управление, образование, лична свобода, здравеопазване, безопасност и сигурност и социален капитал.
За 2014 г. за шести пореден път на първо място по просперитет се нарежда Норвегия. В топ 10 са още Швейцария, Нова Зеландия, Дания, Канада, Швеция, Австралия, Финландия, Холандия и САЩ. На противоположния полюс с най-лоши показатели на последните пет позиции са съответно Йемен, Бурунди, Конго, Чад и Централна Африканска Република.
Според отделните показатели най-доброто представяне на България за 2014 г. е в областта на безопасността и сигурността. По този критерии страната ни е на 33-то място. Най-лошо пък е представянето ни в областта на социалния капитал – на 87-мо място.
Докладът показва, че един от отличниците за тази година е Нова Зеландия, която се изкачва с две места до третата позиция в класацията. Според данните държавата има сериозен напредък по отношение на социалния капитал и на личната свобода. По отношение на индекса за икономическия растеж Китай се нарежда на 2-ро място, но пада чак на 117-то в областта на личната свобода.
Изчисленията сочат, че едно от най-благоприятните места за стартиране на нов бизнес е Великобритания, където е необходим минимален начален капитал от около 66 лири, за да отвориш фирма. На последно място по отношение на здравеопазването се нарежда една от страните, която през 2014 г. беше сериозно засегната от епидемията от ебола. Става въпрос за Сиера Леоне.
Снимка: Най-проспериращите държави са със зелено, а най-зле представилите се са в червено
Докладът показва, че най-зле представящата се държава от Европа по отношение на просперитета през 2014 г. е Русия. Тя се класира на 68-ма позиция. Най-голям спад на глобално равнище обаче бележи Венецуела, която е паднала с 22 места надолу до позиция 100.
Заедно с това най-голям БВП на глава от населението за тази година има Люксембюрг (86,44 долара), а най-малък – Централна Африканска Република. Най-голям ръст на показателя от 12,08 долара през 2009 г. до 76,23 долара през 2014 г. регистрира Сингапур. Най-голям спад пък отчитат в съседна Гърция – от 24,38 долара през 2009 г. до 6,06 долара през 2014 г.
И накрая, но не на последно място, изчисленията на института сочат, че най-удовлетворени в света по скалата от 1 до 10 са канадците (със 7,6 точки). На противоположния полюс заради продължителните конфликти в държавата им са сирийците (с 2,7 точки).