Сайтът "ИЮ Обзървър" съобщи, позовавайки се на високопоставен европейски представител, че Чехия, България и Румъния не са доволни от начина, по който е изчислено кохезионното финансиране в предложения проект за бюджета на ЕС за периода 2014-2020 година. Това предаде Агенция "Фокус".
Кохезионното финансиране обхваща проекти в областта на трансевропейските мрежи, транспортната инфраструктура и околната среда. По данни на източника на медията председателят на Европейския съвет Херман ван Ромой ще се опита да се съобрази с недоволството на трите страни в нов проектобюджет, който ще бъде представен в Брюксел в обедните часове.
Нетно България ще получи повече средства за 2014-2020 г. в бюджета на Европейския съюз (ЕС), отколкото в досегашния програмен период, информира от своя страна пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов, предаде БТА.
Министър-председателят уточни, че е получил уверението на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, както и на канцлера на Германия Ангела Меркел, че страната ни ще получи най-много спрямо приноса си в бюджета на ЕС.
"Напрежението е голямо, всички знаят, че това е орязан бюджет - отвсякъде се реже и всички държави са недоволни, всеки гледа да защити някакъв интерес", обясни Борисов. Той добави: "Някои получават с милиарди по-малко и им е много трудно".
Вече 19 часа европейските лидери заседават за новия европейски бюджет. Те прекъснаха преговорите едва в 11:00 часа българско време, когато излязоха на двучасова почивка.
"Ако не се договорим следобед по бюджета, това означава седем години напред всяка година да има такива преговори", отбеляза още българският премиер по време на паузата. По думите му такъв подход би бил голям удар за страните като България, които сега изграждат своята инфраструктура и дългосрочни проекти – като магистралите "Хемус" и "Струма", например.
По-отделните направления премиерът съобщи, че засега се запазват заложените в проекта европейски средства за АЕЦ "Козлодуй". А именно – финансиране в размер на 260 млн. евро до 2020 г.). Освен това се очаква България да получи обсъжданите допълнителни над 2 млрд. евро за земеделие, информира БНР.