Цената на природния газ, който България купува от "Газпром", да може да се предоговаря всяка година, като за първите две това да става на всеки шест месеца. Това е българската позиция по предложените от руския газов гигант отстъпки, свързани с делото за монополно положение, заведено срещу "Газпром" от Европейската комисия.
Това обяви служебният енергиен министър Николай Павлов пред БНР.
"Цената ще бъде разисквана на по-късен етап. Сега просто се договаря рамката на така направеното предложение от страна на "Газпром", посочва той.
България ще настоява още и за отпадане на задължението на "Булгаргаз" да плаща заявените предварително количества синьо гориво на руснаците, дори когато те не са използвани напълно, допълни министър Павлов.
Притеснителното в тяхното предложение е, че се дава достъп до българския пазар на фирми от Унгария, Словакия и Полша, а няма реципрочност. Тоест не е предвиден такъв ангажимент, с който ние да имаме възможност да продаваме на тяхна територия. Посоката на търговията е само към България. Ние към този ангажимент сме възразили и съответно искаме нашите компании и "Булгаргаз" да имат достъп до пазарите на съответните държави, обяснява министърът.
След продължило няколко години разследване на Европейската комисия срещу "Газпром" за поведението й на европейския пазар на осем страни, сред които и България, бяха дадени 7 седмици да подготвят свои становища. Този срок изтича на 4 май, когато вероятно все още няма да е започнало работа новото правителство. Затова в понеделник бъдещият премиер Бойко Борисов обсъди ситуацията със служебния Огнян Герджиков. След това бившият енергиен министър теменужка Петкова обяви, че 4 май не е последният възможен срок.
Днес обаче Павлов съобщи, че становищата от съответните български компании са подготвени и ще бъдат изпратени навреме в ЕК.
Той обясни на пресконференция и че от страна на "Газпром" се предлага да се промени входната точка на газа, доставян на България, като не се уточнява откъде идва газът и какви са транзитните такси при такъв сценарий.
По отношение на цените "Газпром" предлага преразглеждането да става на 2 години.