България признава Косово

19.03.2008 | 12:07
по статията работи: Лили Бончева
България, Унгария и Хърватия излязоха с обща декларация, в която обявяват, че ще признаят независимостта на Косово. Сръбският външен министър Вук Йеремич предупреди, че страните, признали Косово, не могат да разчитат на добри отношения със Сърбия
България признава Косово

България, Унгария и Хърватия ще признаят независимостта на Косово. Това беше съобщено от трите държави в съвместна декларация, оповестена в 12 часа днес. В декларацията се обясняват мотивите на трите страни за това решение.

Косовските институции поеха ангажимент, включително чрез приемането на съответното законодателство, изцяло да приложат принципите и предписанията, съдържащи се във Всеобхватното предложение на Специалния пратеник на Генералния секретар на ООН (план Ахтисаари), за уреждане на статута на Косово. Те, също така, декларираха готовността си да приемат дългосрочно международно присъствие в Косово в съответствие с резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, се казва в декларацията на България, Унгария и Хърватия.

Решението за признаване на Косово се основава на задълбочен анализ и на заключенията на Съвета "Общи въпроси и външни отношения" на ЕС от 12 февруари 2007 г. и 18 февруари 2008 г., както и на Европейския съвет от 14 декември 2007 г.

Трите страни заявяват, че ще продължат да подкрепят активния ангажимент на ЕС и НАТО към стабилността и изграждането на демокрация в Косово. Косовските институции следва да гарантират изграждането на мултиетническа държава, основана на принципите на демокрацията, върховенството на закона, осигуряването на широки права на сръбската и другите общности в Косово, включително тяхното ефективно участие във всички институции. Този процес ще бъде под наблюдението на международната общност.

България, Унгария и Хърватия изразяват своя интерес от развитието на връзки със Сърбия, която да поддържа добри отношения със своите съседи, да се радва на икономически растеж и да запази своята европейска ориентация.

Трите държави са убедени, че европейската интеграция е единствената стабилна и устойчива основа за икономическо развитие, социален прогрес и благоденствие за всички държави в региона, включително и Сърбия.

България, Унгария и Хърватия подкрепят по-нататъшното укрепване на връзките между Сърбия и ЕС, се казва в декларацията. По-рано те се обявиха за предоставяне на визови облекчения, а впоследствие подкрепиха и започването на преговори за либерализация на визовия режим със Сърбия, което би довело до по-нататъшно улесняване на пътуванията на нейните граждани.

В духа на Дневния ред от Солун, който потвърди, че бъдещето на страните от региона е в ЕС, България, Унгария и Хърватия подкрепят подписване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране между Сърбия и ЕС във възможно най-кратък срок, за да може Сърбия да стане своевременно страна-кандидат, а впоследствие - и пълноправен член на ЕС, който се ползва от наличната европейска помощ по време на целия процес.

Трите държави очакват да продължи развитието на добросъседските им отношения със Сърбия, както и укрепването на традиционните им връзки с нейния народ, се казва в декларацията, публикувана на сайта на Министерството на външните работи..

Днес Будапеща и Загреб обявиха решението си за установяване на дипломатически отношения с новата държава. Българското правителство ще приеме официално решението за признаване на Косово на редовното си заседание утре.

В парламента мнозинството одобри декларираната готовност на правителството да признае независимостта на Косово, а опозицията се раздели в оценките си - от крайното отрицание на "Атака" до тезата за закъснялата реакция на ДСБ и ОДС, която няма да донесе на България никакви ползи. Според Надежда Михайлова няма място за опасения, че случаят с Косово може да се използва за прецедент. Президентът Първанов коментира, че съвместната декларация е "разумен подход".

По-рано днес заместник-министърът на външните работи Любомир Кючуков проведе среща в МВнР с посланика на Република Сърбия в София Данило Вучетич.

Посланик Вучетич е бил информиран, че днес ще бъде публикувано Съвместното заявление на правителствата на България, Унгария и Хърватия по статута на Косово, а в четвъртък българското правителство ще обсъди въпроса за признаването на Косово. Заместник-министър Кючуков е изразил желанието на българската страна и занапред да продължи да развива отличните си двустранни отношения с Република Сърбия. Посочено е било, че България ще продължи да оказва подкрепа на европейската перспектива на Сърбия.

Кючуков е изразил надежда, че сръбските власти, в дух на добросъседство, ще предприемат мерки по недопускането на инциденти спрямо българското посолство в Белград и българските граждани, пребиваващи на територията на Република Сърбия.

По-късно обаче сръбският външен министър Вук Йеремич предупреди, че страните, признали Косово, не могат да разчитат на добри отношения със Сърбия. Белград настоява, че Косово все още е провинция на Сърбия. "Аз призовавам всички държави, специално тези в региона, да не предприемат тази стъпка. Не застрашавайте териториалната цялост и суверенитет на нашата страна", заяви Йеремич по повод съвместното заявление на България, Унгария и Хърватия.

Белград вече отзова посланиците си от 30 държави, които признаха Косово. Макар че повечето страни от ЕС вече направиха това, Испания, Словакия, Румъния и Кипър отказват да признаят новата държава на Балканите.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...