*Информацията е актуализирана към 17.00 ч.
Европейската комисия иска обратно 20,2 милиона евро обратно от България заради нередности при контрола върху помощи, отпуснати през 2006 година по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП), включително и за развитие на селски райони, съобщи БТА.
Заради различни нарушения и процедурни слабости част от 27-те държави от Европейския съюз ще трябва да възстановят в евробюджета общо 578,5 млн. евро.
В решението, че България трябва да връща 20.2 млн. евро, е посочено, че това се налага заради неефикасна система за идентифициране на селскостопанските парцели, както и на "географска информационна система". Тези системи се използват за кадастрални нужди или за идентифициране на парцелите, за чието обработването стопаните получават помощи.
Министерството на земеделието и храните (МЗХ) работи по намаляване на размера на наложените от Европейската комисия санкции. От ведомството, ръководено от Мирослав Найденов, информират, че са предприети всички необходими действия за отстраняване на констатираните пропуски в прилагането на директните плащания за 2007 г., за да не се допусне налагане на бъдещи санкции.
Най-важната стъпка в тази посока е работата по обновяване на Системата за идентификация на земеделските парцели чрез изготвянето на нова орто-фото карта на страната. Информацията за намерението на ЕК да наложи санкция на България е била получена още през месец февруари и до момента се е работело по това тя да бъде намалена или опростена, стана ясно впоследствие от информацията на МЗХ.
Сред страните, които ще връщат най-големи суми от парите за селскостопанска политика в европейския бюджет, са Гърция - над 315 милиона, Румъния с близо 42 милиона и Португалия, от която Брюксел иска обратно повече от 40 милиона евро.
По повод решението комисарят по земеделието Дачиан Чолош коментира, че Европейската комисия има за цел да осигури възможно най-ефективен контрол върху селскостопанските разходи, за да гарантира, че парите на данъкоплатците не се харчат неправомерно, предаде БНР.
Други страни членки, които трябва да връщат по-малки суми, са Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Ирландия, Литва, Полша, Словения, Испания, Швеция, Холандия и Великобритания, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.