Българската здравна система не е готова да работи за пациента 4

26.01.2010 | 11:00
по статията работи: Апостол Апостолов
"Дружествата, извършващи дейност по доброволно здравно осигуряване, са твърде много", счита Мими Виткова
Българската здравна система не е готова да работи за пациента

Информацията е актуализирана към 14:00 часа

В продължение на 10 години се опитваме да реформираме системата на здравеопазването, но все още основните проблеми в нея не са решени. Това са силната бюрократизация, дефицитът на специалисти, неравнопоставеността в заплащането на медицинския персонал. Това заяви д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването (1995-1997 г.) и настоящ председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване (АЛДДЗО), по време на конференция на тема: "Здравното осигуряване в България - състояние и перспективи". Форумът се провежда днес в столичния хотел "Шератон" и е организиран от финансовия сайт Insurance.bg и ПР агенция "Експерт бизнес груп" с медийното партньорство на Econ.bg.

"Липсват политически консенсус и концепция за здравеопазването", заяви Виткова.

Тя допълни, че все още няма ясна визия за това каква здравноосигурителна система ще бъде изградена в България.

"За да има цялостна реформа, е нужно едновременно да се решават всички проблеми, а не поотделно", категорична е Виткова.

dscf3695_473

Мими Виткова. Снимка: Econ.bg

Виткова подчерта, че всеки един от нас трябва да е наясно, че с предприетите реформи в здравеопазването се разширяват и здравноосигурителните ни права. "На първо място осигуреният вече ще може да наказва своя осигурител, когато не е доволен от него. На следващо място - много неща трябва да разберат самите изпълнители на медицинска помощ", заяви тя, като в същото време предупреди:

"Поемат се много ангажименти към осигурените, но няма къде да се реализират тези ангажименти. Българската здравна система не е готова да работи за пациента!"

Ако предприетите инициативи чрез реформата не бъдат паралелно съпроводени със спешни мерки за подобряване на организацията на медицинското обслужване, всичко ще се окаже безсмислено, смята Виткова.

В момента 21 дружества имат право да извършват дейност по доброволното здравно осигуряване. Според Виткова обаче техният брой е твърде голям: "Смятам, че половината от тези дружества биха били достатъчни на българските граждани да направят своя избор".

Тя предупреди и акционерите на тези дружества, че това е труден бизнес, който не е лесно възвръщаем като инвестиция. Това е една много деликатна социална дейност. Не трябва да се очакват бързи и лесни печалби, заяви Витквоа.

„Българите не получиха яснота как ще се развива здравеопазването. За съжаление гражданите се разделиха с много привилегии, които получаваха в миналото. Вече 20 години им се обещава по-добро обслужване и по-добро качество в здравеопазването, а такова е видно, че няма", смята Виткова.

"През тези години имаше периоди, в които държавата абдикира от конституционните си задължения към здравето на българските граждани", заяви Виткова. Според нея големият проблем, пред който сме изправени, е да изискаме като общество от държавата да защити конституционните ни права.

"Трябва да е ясно, че здравното осигуряване не е задължение, а право на българските граждани", подчерта Виткова.

В рамките на изложението си Мими Виткова отчете част от проблемите, пред които са изправени както задължителното, така и доброволното здравно осигуряване. Тя обобщи резултата от 10-годишните постоянни реформи със следните думи: "Повече пари за неизвестно количество здравни услуги".

Здравната система е силно бюрократизирана и дезинтегрирана и вместо да подобрява достъпа на гражданите до медицинска помощ, допълнително го затруднява.
Неравностойно е и заплащането труда на медицинските специалисти. Това от своя страна е довело да противопоставяне между различните нива на здравната система и отделните медицински специалности. Създава се предпоставка за дефицит на медицински специалисти във важни профили на медицината, предупреждава Виткова.

Що е то структурна реформа в здравеопазването?

В рамките на своето изложение Виткова зададе редица въпроси към управляващите, сред които:

  • Каква система на здравно осигуряване изграждаме? Ще се развива ли у нас частно здравно осигуряване от европейски тип или ще увеличаваме размера на директните плащания от гражданите?
  • Как да извадим средствата от черните каси в здравната система и да ги насочим към нея, вместо към лични джобове?
  • Как ще се формират цените на здравните услуги и каква е ролята на държавата в този процес?
  • Що е то структурна реформа в здравеопазването? Съкращаване на болнични легла и персонал или трансформация на неефективни структури в други, които са необходими, но липсват.

Пълния коментар на Мими Виткова за реформите в здравеопазването може да чуете в аудио файлa след статията.

Конференцията "Здравното осигуряване в България - състояние и перспективи". се проведе днес (26 януари) в столичния хотел "Шератон" и беше организиран от финансовия сайт Insurance.bg и ПР агенция "Експерт бизнес груп" с медийното партньорство на Econ.bg.

В днешната конференция с помощта на български и чуждестранни лектори се обсъдиха още чуждият опит в здравното осигуряване с постиженията и грешките на другите страни, както и оптималният модел за страната ни.

Още информация от конференцията може да прочетете тук.



 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...