Българският износ на етерични масла отбелязва спад

31.10.2024 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Секторът на етеричните масла е изправен пред значителни предизвикателства в глобален план. За две години, между 2021 и 2023 г., международната търговия с етерични масла е намаляла с над 26% в количествено и с 18% в стойностно изражение
Българският износ на етерични масла отбелязва спад
Снимка: под лиценза на creative commons

Третата национална среща на производителите на етерични масла в България ще се проведе на 31 октомври. Това съобщиха организаторите от Сдружението на производителите на етерични масла “Дестилирано в България”. Участниците в събитието ще търсят отговори на важни въпроси, свързани с бъдещето на сектора, информира БТА.

Секторът на етеричните масла е изправен пред значителни предизвикателства в глобален план. За последните две години, между 2021 и 2023 г., международната търговия с етерични масла е намаляла с над 26% в количествено и с 18% в стойностно изражение.

На този фон българският износ също отбелязва спад – тенденция, която продължава и през първата половина на 2024 г.

Каква е ролята на европейската политика относно химикалите в тази картина и как нарастващите изисквания за екологична и социална отговорност ще повлияят на сектора у нас, ще бъде една от темите на срещата на бранша. Докато производството на маслодайната роза показва стабилност през последните три години с международни цени, които позволяват по-справедливо разпределение на добавената стойност по веригата, пред производителите стоят нови, нарастващи изисквания.

От подобряването на условията за работа в полетата и регулирането на сезонния труд, до устойчивото управление на ресурси и намаляването на въглеродния отпечатък, отглеждането на маслодайната роза се намира на прага на зеления преход.

В същото време лавандулата – другият символ на българския ароматен сектор – преминава през най-трудния си период за последните две десетилетия. С намаляващите международни цени, които едва покриват производствените разходи, и свиването на площите до 98 хиляди декара спрямо пика през 2021 г., бъдещето на сектора изглежда несигурно. Въпреки това експериментите с нови сортове лавандула разкриват потенциал за по-ефективно задоволяване на нуждите на международния пазар в бъдеще.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...