Комисията по бюджет и финанси към парламента одобри тегленето на краткосрочен мостов заем в размер на 1,5 млрд. евро. Финансирането ще бъде отпуснато от четири чуждестранни банки. В края на миналия месец станаха ясни финансовите институции, от които страната ще получи краткосрочно мостово финансиране. Това са UniCredit, CITI, Societe Generale и HSBC Bank PLC.
В условията по договора с финансовите институции се предвижда България да изплати лихви, които са с 90 базисни пункта над Европейския междубанков лихвен процент (Eurlibor). Трябва да се има предвид, че в началото на седмицата шестмесечният Euribor беше на ниво от 0,14786%, което означава, че лихвата по шестмесечния мостов заем ще бъде в размер на около 1,05% - в рамките на повечето очаквания на анализатори и икономисти, съобщава БНР. Има вероятност срокът за изплащане на финансирането да бъде удължен.
"Това краткосрочно финансиране ще бъде изплатено чрез емитиране на нови еврооблигации на международния пазар през 2015-а година", обяснява финансовият министър Владислав Горанов. По неговите думи общо 19 чуждестранни банки са проявили интерес да отпуснат кредит на България.
Финансирането е част от дълга, който ще поеме страната ни до края на годината. По отношение на външния дълг, той не трябва да прехвърля 3 млрд. лв. В същото време се предвижда тегленето на вътрешен дълг в размер на 1,5 млрд. лв.
Заемът ще бъде използван за осигуряване на финансиране на държавния бюджет, свързано с очакванията за по-висок дефицит, необходимостта от предоставяне на заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, както и за обезпечаване на ликвидна подкрепа на банки.
Изчисленията показват, че тегленето на нов заем от 1,5 млрд. евро ще увеличи държавния дълг до 28,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) до края на годината. През миналата 2013 г. неговият размер беше в рамките на 18%.