Бюджетна комисия прие отпадането на банковата тайна за КТБ

23.06.2015 | 18:27
по статията работи: econ.bg
Ще се проверяват икономическите зависимости на лицата, заемащи висши държавни постове
Бюджетна комисия прие отпадането на банковата тайна за КТБ
Снимка: Thinkstock/Guliver

Отпадането на банковата тайна за Корпоративна търговска банка (КТБ) беше окончателно прието от бюджетна комисия. Депутатите гласуваха промени в Закона за кредитните институции, изготвени от временната комисия, която трябваше да провери всички данни и обстоятелства около фалита на банката.

Остава текстът, че ще се проверяват "икономическите зависимости" на лицата, заемащи висши държавни длъжности. С тази задача депутатите ще натоварят Сметната палата, която ще има един месец да извади тези данни от декларациите, които политици и висши държавни служители предоставят по Закона за публичност на имуществото. Сметната палата ще трябва да предостави списък на юридическите лица, с които политици и публични длъжности имат икономическа свързаност.

Депутатите се обединиха около позицията синдикът на банка в производство по несъстоятелност няма да оповестява информация за лица, с които други, заемащи висши държавни длъжности имат "политически зависимости", които пораждат основателни съмнения в безпристраността и обективността. Причината е, че тази "политическа зависимост" няма как да бъде проверена и доказана.

От Асоциацията на търговските банки в България беше изразено становище, че в обхвата на закона не трябва да се включва оповестяване на информация за физически и юридически лица и размера на техните влогове, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия. Въвеждането на подобна алинея в закона може да има негативно влияние върху банковата система като цяло, считат представителите на банките.

Според депутатите обаче общественият интерес е прекалено голям, за да се стесни обхвата на закона.

"Всеки опит професионално да ограничим кръга, ще бъде подложен в медиите на интерпретация, че се опитваме да прикрием някого и да стесним кръга", предупреди Йордан Цонев от ДПС.

Редактиран между първо и второ четене беше и текстът, свързан с отпускането на кредити на т.нар. "кухи фирми" или "пощенски кутии", които от своя страна отпускат нови кредити на трети лица и т.н., като по този начин банката се източва. Депутатите приеха текстът да гласи, че ще се оповестява информация за кредитни сделки, по които "имущество на банката е предоставено от кредитополучател на други лица", като в този случай ще се разкриват последователно всички лица.

Нито един договор не се записва като "договор за кредит", обясниха по време на заседанието от правния екип на синдиците. Обикновено се изписва друго и синдика няма как да изследва същинската цел, за да оповести тези случаи, поради което текстът е формулиран по-широко, информира БГНЕС.

"Ясно и категорично - за банки в несъстоятелност пада банковата тайна по отношение на влогове с преференциални лихви за публични личности и техните семейства, както и за всички лица, които са получили преференциални условия на лихви за период от две години преди обявяването в несъстоятелност. Ще се разкрият и всички кредити, които нямат обезпечения или обезпеченията на вписани, както и кредити, които са предоговорени повече от три пъти", обясни Менда Стоянова.

Едновременно с това публичните лица и техните семейства, както и юридическите лица, в които тези лица или семействата им имат дялове, акции, ценни книжа или участие, ще бъдат оповестени данни за кредити, влогове и сметки, обясни Стоянова.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...